Zájezdy

Máte koupený zájezd do Turecka? Některé cestovky vrací peníze

Máte koupený zájezd do Turecka? Některé cestovky vrací peníze
Zdroj: Profimedia

Turecko je oblíbenou dovolenkovou destinací pro mnoho Čechů. Po pokusu o vojenský převrat v zemi lidé řeší, jestli tam na dovolenou mají odjet, případně, jestli jim cestovní kanceláře nabídnou náhradu, nebo stornují zájezd a vrátí všechny peníze. Přístup jednotlivých cestovních kanceláří se liší.

"My máme klienty jen na riviéře, v městech zasažených pokusem o převrat žádní naši klienti nejsou. Takže z tohoto hlediska jsou v pořádku a nic jim snad nehrozí. Přesto raději dostali všichni varování, aby nevycházeli z hotelových areálů," říká marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný.

Ta jako jedna z prvních českých cestovek nabízí svým klientům, kteří mají zakoupené zájezdy do Turecka množnost bezplatné výměny zájezdu nebo vrácení peněz bez jakéhokoliv stornopoplatku.

"My situaci na místě samozřejmě sledujeme a už ve večerních hodinách jsme ji začali řešit. Naši pracovníci už obvolávají všechny klienty, kteří mají zakoupený zájezd s nedělním odjezdem a konzultují s nimi možnost výměny destinace, termínu nebo i bezplatného zrušení. V tuto chvíli se soustředíme na tento odlet a na komunikaci s klienty. O dalších odletech se rozhodneme v nejbližších dnech," potvrzuje ředitel Šatný.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Jan Papež uvedl, že cestovní kanceláře zatím nemají povinnost vrace klientům peníze, nebo nabízet náhradní termíny a destinace. Tato varianta by podle něj nastala až ve chvíli, kdy by české ministerstvo zahraničních věci vydalo zákaz cestování do Turecka. I přesto některé cestovky, právě jako Alexandria, vycházejí svým klientům vstříc nad rámec svých zákonných povinností.

Češi v Turecku už v noci využili krizovou linku českého ministerstva. "Většinou se ptali na situaci, jak se vyvíjí, a možnosti odletů," řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Situací českých turistů v Turecku se bude odpoledne zabývat krizový štáb na ministerstvu zahraničí, až po jeho jednání budou jasné další kroky české diplomacie. Turecko patří mezi oblíbené destinace českých turistů a je spojencem Česka v NATO. Při pokusu o puč zahynuly necelé dvě stovky lidí - vojáků i civilistů. Čtyři čeští vojáci působící v zemi jsou v pořádku.

Pro cestovní kanceláře bude právě jednání krizového štábu důležité. Pokud ministerstvo prohlásí Turecko za nebezpečnou destinaci, CK budou muset své klienty stáhnout, a těm, kteří dosud neodletěli a mají pobyt zaplacený, vrátit peníze či nabídnout náhradní řešení, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jan Papež. Klienti CK v Turecku jsou nyní podle něj ve spojení s delegáty a od nich dostávají veškeré informace. "V letoviscích je úplný klid, je na každém klientovi, zda se rozhodne pokračovat v dovolené. Mírně převažuje nálada zůstat," uvedl Papež.

Podívejte se na reakce světových i českých představitelů na puč:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NA VLASTNÍ RIZIKO: Kde je bezpečno a kam na dovolenou nejezdit? Tady máte přehlednou mapu!

MAPA SMRTI: Kam jet na dovolenou? V těchto zemích vám nejvíce hrozí střet s teroristy

hru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz