Zajímavosti

Roje létajících mravenců zaplavily Česko. Tyhle vůně je odpudí!

Roje létajících mravenců zaplavily Česko. Tyhle vůně je odpudí!
Zdroj: Thinkstockphotos

S teplým letním počasím se objevil také velmi nepříjemný hmyz – létající mravenci. Jak se jich zbavit vám poradíme v následujícím článku. Kromě mechanických zábran jako jsou závěsy, lepidla a podobně, může pomoci i vůně některých bylinek!

Létající mravenci se objevují výhradně v červenci či srpnu. Jedná se totiž o mladé královny a o samce, kteří vyletěli, aby se spářili s jedinci z jiných mravenišť a přivedli na svět novou generaci. Příroda tímto způsobem udržuje genetickou rovnováhu.

Po spáření mladé královny ztratí svá křídla a začnou hledat místo pro založení nového mraveniště. Samci dopadnou hůře, protože den nebo dva po spáření uhynou.

Samotné páření podle portálu BT provází zajímavý rituál. Mladá nedospělá královna si vyhlédne samce, se kterým by se chtěla pářit. Doletí k němu, dá mu najevo, že si ho vybrala, a odletí. Samec pak musí královnu chytit. Tím dokáže, že je dostatečně zdatný a zdravý.

Často se vyskytují mraky těchto létajících mravenců, protože ve velkém roji je větší pravděpodobnost, že královna najde vhodného partnera s jiným genetickým kódem.

Vzhledem k tomu, že létající mravenci jsou v podstatě normální mravenci, můžete se jich zbavit stejným způsobem jako obyčejných mravenců.

Související obsah

Zkuste třeba před potraviny nalepit oboustrannou lepicí pásku. Mravenec se cestou k potravě nalepí a jídlo nekontaminuje. Nebo můžete ochránit jídlo pomocí mycích prostředků, které mají podle portálu BT podobné složení, jako některé spreje proti mravencům.

Proti létajícím mravencům však bude pravděpodobně nejlepší obrana, pokud podráždíte jejich citlivé čichové ústrojí. Mravenci nesnáší vůni máty, eukalyptu, bazalky či levandule. Proto je dobré si tyto rostliny dát do oken. Na další babské rady proti mravencům se podívejte zde.

ČTĚTE TAKÉ:

To je síla! Takhle mravenci reagují na mobilní telefon!
Pozor na útoky klíšťat! Nevěřte mýtům a braňte se správně

pj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz