Nádor

Muž ze Zlína myslel, že je tlustý, v břiše měl ale nádor. Vážil 27 kilo!

Muž ze Zlína myslel, že je tlustý, v břiše měl ale nádor. Vážil 27 kilo!
Zdroj: ČTK

Všichni si mysleli, že je tlustý, bylo to ale jinak! Lékaři ze zlínské nemocnice vyoperovali 68letému muži nádor, který vážil 27 kilo. Stejný tým chirurgů odstranil i 12kilový tumor 40letému muži.

Blízcí Josefa Martince si mysleli, že rychle ztloustnul a radili mu dietu. Pak ale zjistil, že má v těle zhoubný nádor. "Původně si všichni mysleli, že jsem tak obézní, i bolesti zad jsem tomu přisuzoval, vážil jsem 168 kilo," popsal 68letý pacient.

Zachránili ho chirurgové ze zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati. A to i přesto, že riziko operace bylo kvůli přidruženým nemocím Martince vysoké. "Typ a objem nádoru však nedával uspokojivé šance na jeho zmenšení či vyléčení jinou než chirurgickou cestou," řekl primář Jiří Klein.

Právě šéf chirurgického oddělení spolu s primářem urologie Jaroslavem Hynčičou náročnou operaci, která trvala 6 hodin, provedl. Během zákroku Martincovi odstranili 27kilový nádor, kromě větší ztráty krve naštěstí nedošlo ke komplikacím.

UPOZORNĚNÍ: Galerie obsahuje neupravenou fotografii nádoru a operace! Citliví lidé by si ji neměli prohlížet!

 

Ty ale pacienta čekaly po operaci. Vyžádaly si několik reoperací, intenzivní a rehabilitační péči. V nemocnici nakonec Martinec zůstal půl roku. "Prognóza je vzhledem k růstu tumoru a důležitým strukturám břišní dutiny nejistá, ale to jsme věděli předem a pan Martinec byl poučen," poznamenal Klein.

I tak se 68letý muž pro operaci rozhodl. "Nádor mi tlačil na ledviny, játra, plíce a poslední týdny před operací jsem měl velké potíže s dýcháním. Cítil jsem konec a sám jsem chtěl operaci. Říkal jsem si, že nemám co ztratit," popsal Martinec.

Související obsah

"Teď mám 119. Jsem rád, že jsem na operaci šel. Péče lékařů byla perfektní a taky jsou tu pěkné sestřičky. Teď se cítím mnohem líp, dýchání mám dobré, začínám chodit," doplnil svůj zdravotní stav Martinec.

Mladší pacient z Uherského Hradiště si k operaci vybral zlínskou nemocnici cíleně, četl totiž o operaci z roku 2013. Při ní tým profesora Kleina odoperoval pacientce tumor, který vážil 36 kilo a měl víc než metrový obvod.

Související obsah

"Vím, že onkocenter je v naší republice několik, ale zjišťoval jsem si, kdo má nejlepší chirurgickou část. Tuto nemocnici jsem si vybral kvůli profesoru Kleinovi. Kontaktoval jsem ho, setkali jsme se, vysvětlil mi a řekl vše kolem operace narovinu," prozradil 40letý pacient.

Lékaři pak muži odstranili další obří nádor - vážil 12 kilogramů. "Nádor byl odstranitelný v jasných a chirurgicky bezpečných liniích. Nádor však zaujímal ledvinu, kterou jsme mu tedy museli také vzít. Šlo o nutnou oběť v rámci onkologické bezpečnosti. Lze předpokládat dobrou prognózu, i když v onkologické chirurgii není nikdy stoprocentní jistota," doplnil profesor Klein.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

RÁNA ZA RANOU: Rakovina opět udeřila. Shannen Doherty je na tom hodně špatně

Chlapec si nechal narůst vlasy, aby pomohl dětem s rakovinou. Potom se mu stalo něco hrozného

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz