Virus Zika

Nové varování! Virus zika se přenáší orálním sexem!

Nové varování! Virus zika se přenáší orálním sexem!
Zdroj: Profimedia

Vědci už dříve oznámili, že virus zika se může přenést z muže na ženu při kontaktu se spermatem. Nyní se ovšem ukázalo, že nákaza se může šířit i při orálním sexu. Z muže na ženu i naopak.

S odhalením přišla nová lékařská studie, ze které cituje specializovaný zdravotnický portál Health Aim. Vědci zjistili, že nebezpečný virus, který má ničivý vliv na vývoj nenarozených dětí, dokáže v ženských pohlavních orgánech přežít až týden.


A nejen, že přežije - dokáže se ještě množit. Orální sex tak může velmi snadno vést k přenosu ziky na další hostitele. Vědci teorii testovali na myších samicích, podle všeho se ovšem virus v lidských pohlavních orgánech množí ještě rychleji.


Související obsah


Americká organizace pro kontrolu nemocí (CDC) už zařadila orální sex na seznam rizikových aktivit. Podle autorky studie Akiko Iwasakiové z univerzity v Yale by se o novém objevu měly dozvědět všechny ženy.


A zvláště lidem, kteří hodně cestují, experti doporučují, aby se sexu oddávali jen s kondomem a ideálně aby dodržovali pravidla bezpečného sexu a nestřídali partnery.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz