Vlk

Vlci zadávili v Krušných horách stádo ovcí. Učili lovit mladé

Vlci zadávili v Krušných horách stádo ovcí. Učili lovit mladé
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Do Krušných hor se vrátili vlci. Radost z toho mají především přírodovědci, menší už zemědělci. Smečka přibližně deseti vlků totiž zadávila na třicet ovcí z farmy v Abertamech. Píše o tom dnešní MF Dnes.

Vlci zabíjejí zvířata výhradně kvůli své obživě, proto tak vysoký počet mrtvých ovcí odborníky překvapil. "Vysvětlujeme si to tím, že dospělí vlci učí své mladé útočit, aspoň takové máme své zkušenosti,“ uvedl pro MF Dnes zoolog Vít Tejrovský.

O návratu divokých šelem do krušnohorských lesů se spekulovalo už delší dobu, nyní jsou však o jejich přítomnosti jasné důkazy. "Jde o stopy, ale i o jednotlivá pozorování myslivců, kteří nyní loví jeleny,“ potvrdil Tejrovský s tím, že už po prvních zmínkách o výskytu šelem poskytla správa chráněné krajinné oblasti zdejším farmářům praktické rady, aby důsledně zabezpečili ohrady a využívali ovčácké psy.

Související obsah

"Nemají tu s nimi takové zkušenosti jako například v Beskydech. Naše vyšetřování zjistilo, že se opravdu jednalo o útok vlků. Majitel nyní může požádat stát o náhradu za ušlý zisk,“ řekl listu zoolog.

"Výše úhrady za škodu je nedostačující. Činí 1 500 až 2 000 korun za jednu ovci. Přitom dva roky stará ovce, která nám mohla dát během svého života osm jehňat a mohla se pět let dojit, má pro nás cenu přibližně 10 tisíc korun,“ uvedl jednatel společnosti Horský statek Abertamy Petr Zacharda.

Související obsah

Odborníci nyní instalují v Krušných horách fotopasti. "Je to ale sázka do loterie, hory jsou rozlehlé, spoléháme na štěstí, protože vlk dokáže nočním přesunem zvládnout i 100 kilometrů,“ řekl MF Dnes Tejrovský.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz