Ferdinand Peroutka

Hrad se musí omluvit vnučce novináře Peroutky. Zeman lhal!

Prezident Miloš Zeman utrpěl ostudný debakl. Po dvou letech marných snah nepřipustit omyl ho dnes odvolací soud rozsudkem donutil k omluvě za to, že o novináři Ferdinandovi Peroutkovi prohlásil, že ve vztahu k nacismu selhal a údajně oslavoval Hitlera jako gentlemana. Šlo o lež. Zeman se ale patrně stejně neomluví.

Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky za výroky Miloše Zemana, který novináře opakovaně označil za autora článku "Hitler je gentleman". Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Dnešní rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.

Předseda senátu Tomáš Novosad konstatoval, že pokud někdo někoho označí za gentlemana, přisuzuje mu noblesní, korektní a slušné vystupování. "Nic takového se v těch článcích nepodává, Peroutka nic takového Hitlerovi nepřisuzoval a není fér ve vztahu k němu uvádět, že takový článek napsal nebo že něco takového o Hitlerovi rozšiřoval," uvedl.

Naopak ohledně výroku o vlcích není podle Novosada omluva na místě, protože Peroutka v některých svých článcích použil obsahově podobné výroky. Článek nazvaný "Češi, Němci a židé" pak soudce označil přímo za antisemitský.

Soudní síň opouštěl spokojenější právník Hradu Marek Nespala. Kaslová s rozhodnutím soudu nesouhlasí, zváží podání dovolání. "Hodnocení mého dědečka jako antisemity mě uráží, možná se mě to dotklo víc než výroky prezidenta Zemana," řekla.

Zeman výroky o Peroutkovi pronesl v projevu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi, v němž hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Historici následně upozornili na to, že Peroutka zmíněný text nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Související obsah

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová proto podala žalobu na stát, konkrétně na Kancelář prezidenta republiky. Na jaře jí dal za pravdu Obvodní soud pro Prahu 1, podle nějž kancelář nepředložila žádný důkaz o pravdivosti Zemanových výroků. Hrad se proti verdiktu odvolal.

Přestože dnes padl jasný rozsudek o omluvě vnučce Ferdinanda Peroutky, prezident se téměř jistě (s ohledem na své dosavadní chování) Peroutkově vnučce neomluví. Omluvu totiž nemusí sepsat ani podepsat či přednést on sám. Stačí dopis od některého pověřeného zaměstnance Hradu.

Dnešní rozsudek nařizuje kanceláři prezidenta, aby omluva visela 30 dní na na webových stránkách Hradu a objevila se i v tisku. Kromě toho bude muset kancelář prezidenta uhradit všechny soudní náklady, které kvůli tomu, že Zeman odmítl uznat omyl, musela Peroutkova vnučka vynaložit.

Legendární výrok "Hitler je gentleman" už takřka zlidověl a stal se terčem mnoha vtipů. Na dálnici u sjezdu na brněnské letiště se například letos v březnu pár dní po rozsudku objevila parafráze výroku "Miloš Zeman je k*nda." F. Peroutka. Šlo zároveň i o narážku na Zemanovy vulgarity v už zrušeném vysílání Hovory z Lán.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ferdinand Peroutka

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Píše se na Deník.cz