Domácí

Zeman jednal protizákonně, rozhodl soud. Největší prezidentovy přešlapy

Zeman jednal protizákonně, rozhodl soud. Největší prezidentovy přešlapy
Zdroj: TN.cz, Profimedia

Prezident Miloš Zeman před pěti lety odmítl jmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika Jiřího Fajta profesory. Už dřívější soudní rozhodnutí, že jednal v nesouladu se zákonem, v pondělí potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Zemanovi se tak jména obou pánu vrací na stůl a není to zdaleka poprvé, kdy přešlápl. V jakých dalších kauzách čelil silné kritice?

Nejvyšší správní soud poslal kasační stížnost Pražského hradu k ledu a prezident Miloš Zeman se tak musí opět zabývat jmenováním Ošťadála a Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Odmítl to už v roce 2015, od té doby se spor vlekl. NSS potvrdil dřívější verdikt pražského soudu, že jeho rozhodnutí nebylo v souladu se zákonem.

„V tomto případě není naplněna základní podmínka pro přiznání odkladného účinku podané kasační stížnosti, tedy stěžovatel nedoložil vznik újmy na jeho straně spočívající v zásadním ohrožení důležitého veřejného zájmu,“ uvádí soud v usnesení týkajícím se Ošťadála. Podobně argumentoval i v případě Fajta.

Zeman, v letech 1998 až 2002 předseda vlády, je prezidentem od roku 2013. Udělit profesuru poprvé odmítl už krátce po jmenování do úřadu Martinu Putnovi, Fajt s Ošťadálem byli až ve "druhé vlně" odmítnutí. 

Související obsah

Hlava státu na sebe upoutala pozornost i řadou dalších kontroverzních výroků, činů a rozhodnutí.

V roce 2014 si pustil pusu na špacír ve vysílání Českého rozhlasu. O ruském protestním uskupení Pussy Riot se vyjadřoval jako o "pornografické skupince". "Víte, co to je pussy v angličtině? K*nda. Takže s prominutím, v textech této skupiny je k*nda sem, k*nda tam," zaskočil tehdy posluchače i moderátora. Krátce nato hovořil veřejně také o "ekonomických zmr*ech" - více čtěte zde.

Na dotaz, proč v živém rozhovoru používá vulgarismy, se Zeman vymlouval na svého oponenta z prezidentských voleb 2013. "Já jsem inspirován panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká hov*o," prohlašoval.

S aktivistickým hněvem se Zeman na vlastní kůži setkal během voleb v roce 2018. Polonahá žena z hnutí Femen bojujícího za práva žen se na něj chtěla vrhnout, okamžitě ji ale zneškodnila prezidentova ochranka. "Zeman, Putinova běhna," křičela ve volební místnosti. Podrobnosti si přečtěte tady.

Na Zemana ve volební místnosti zaútočila polonahá aktivistka:

Snad nejznámější kauzu odstartoval Zeman tvrzením, že novinář Ferdinand Peroutka okolo roku 1936 napsal článek s titulkem Hitler je gentleman. Uvedl to v lednu 2015 v projevu při 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Ačkoliv existenci takového textu Jiří Ovčáček, kterého tím pověřil, nikdy nedokázal a nepodařilo se to ani nikomu jinému, prezident se dosud neomluvil.

Související obsah

Žurnalistova vnučka Terezie Kaslová ale po letech uspěla na začátku letošního července u pražského městského soudu. Ten pravomocně rozhodl, že se za Zemana musí omluvit stát - psali jsme zde.

Zeman je často vystaven kritice za návštěvy Ruska nebo Číny, kde se po boku tamních představitelů v minulosti účastnil třeba vojenských přehlídek. Za kontroverzní považují někteří lidé i milost pro doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka. V roce 2018 se zahřmělo a zablýskalo i nad Tatrami, když Zeman prohlásil, že Alexander Dubček v roce 1968 patřil mezi ty, kteří se "podělali hrůzou".

Zemanovy bojkoty se netýkají jen profesorů, v létě 2019 spustil prezident vládní krizi kvůli neochotě jmenovat ministrem kultury Michala Šmardu, jak si přála koaliční ČSSD.

Podívejte se na reportáž TV Nova o vládní krizi, když prezident Zeman odmítal jmenoval Michala Šmardu ministrem kultury:

"Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky," zdůvodňoval postoj hlavy státu hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Více si přečtěte v tomto článku.

Šéfovi sociálních demokratů Janu Hamáčkovi nakonec nezbylo nic jiného než přistoupit na kompromis. Resort kultury tak nakonec od loňska vede někdejší sociálnědemokratický ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. 

Ještě v roce 1998 přitom Zeman tvrdil, že prezident nemůže odmítnout kandidáta na ministra:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz