Domácí

Stát se musí omluvit za Zemanův výrok o Peroutkovi, rozhodl nově soud

Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit Peroutkově vnučce za výrok, které o novináři pronesl prezident Miloš Zeman. Verdikt Městského soudu v Praze je pravomocný.

Kauza Peroutka je o krok blíž ke svému konci. Pražský městský soud ve čtvrtek projednával odvolání ve sporu vnučky Ferdinanda Peroutky a ministerstva financí. Spor se týká výroků Miloše Zemana o novináři.

Prezident totiž tvrdil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Hradu se však článek dohledat nepodařilo.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová se domáhala omluvy. Po odvolání nyní Městský soud v Praze rozhodl o tom, že se ministerstvo financí má Kaslové omluvit, uvádí portál aktualne.cz.

Spor se táhne už dlouhé roky. Nejprve soud nařídil Kanceláři prezidenta omluvu, odvolací soud sice verdikt zmírnil tím, že za některé věci se prezidentská kancelář omlouvat nemusela, za výrok přisuzující Peroutkovi autorství článku Hitler je gentleman, ale ano.

Související obsah

Kancelář podala dovolání a v dané lhůtě se neomluvila, když jí exekutor napařil pokutu 100 tisíc korun za nerespektování verdiktu, požádala Nejvyšší soud o odklad, čemuž soud vyhověl. V květnu 2018 pak Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Případ se tak vrátil na začátek.

K výroku se již vyjádřil mluvčí prezidenta: "Upozorňuji média, že titulky ve stylu “musí se omluvit za výroky” jsou lživé. Soud rozhodl o omluvě v případě jednoho jediného výroku. Další výroky o Ferdinandu Peroutkovi jsou hodnotící soudy, na které měl podle soudu pan prezident nárok v rámci svobody slova."

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz