Bydlení

Podzim je tady! Připravte na něj i vaši zahradu! NÁVOD

Podzim je tady! Připravte na něj i vaši zahradu! NÁVOD
Zdroj: Profimedia

Na podzim nastává čas posledních sklizní a zahrada se pomalu chystá ke spánku. Sezóna zahradních prací však zdaleka u konce není. Na podzim je třeba připravit záhony i trávník, také většina rostlin by zimu bez vaší pomoci nepřežila. Mimo to je podzim ideálním obdobím pro přípravy, pokud se k založení zahrady teprve chystáte.

Posekejte trávník

Není ale dobré ho sekat příliš blízko u země. Takže zvyšte pojezd vaší sekačky. Také je na místě chemická ochrana, trávník postříkejte proti zimním plísním. 

Čas na vysazení stromků

Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží. Jámy pro ovocné stromky dělejte dostatečně hluboké. Nejdříve je prolijte vodou, na dno dejte kvalitní zeminu a pomalu rozpustné hnojivo. Po nasázení stromek znovu zalijte. Velkou pozornost věnujte výběru vhodných odrůd.


Listí musíte uklízet!

Pravidelně shrabujte listí. To pak můžete uložit do kompostu, výjimkou je list z ořešáku. Do kompostu také nepatří nahnilé ovoce, tak ať se vám do listí nepřiplete.

Nezapomeňte porýt záhony

Po sklizni ovoce a zeleniny si i záhony zaslouží odpočinek. Před zimou jej zryjte rýčem. Důležité je, abyste měli čepel vždy ostrou – proniká tak mnohem lépe. S tupou čepelí nevynaložíte zbytečnou námahu.

Ochrana rostlin

Chraňte svoje rostliny jak před sluncem, větrem, tak i před mrazem. Základem je, aby ochranný obal byl vzdušný – rostliny dýchají celoročně, tedy i v zimě. Pro velmi citlivé jehličnany nebo rododendrony použijte jako ochranu kůru a listí.

Aby i vaše skalka přežila zimu, pokryjte ji chvojím. V tomto případě není kůra ani textilie vhodná – zabraňují pronikání světla, které vaše skalka potřebuje i v zimním období.

Související obsah

Nezapomeňte na zalévání
Pro vaše rostliny je to velice důležité. Připravujete tím rostliny na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale zem je už zamrzlá, takže kořeny rostlin proto vodu nemohou přijímat.


Vypněte vodu na zahradě

S prvními mrazíky uzavřete přívody vody a vypusťte vodu z kohoutků a hadic. Pokud máte kde, uskladněte hadice v zimě na suchém místě. Prodlouží se tím jejich životnost.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz