Bydlení

Neztrácejte čas při velkém úklidu bytu. Postupujte jako profík!

Neztrácejte čas při velkém úklidu bytu. Postupujte jako profík!
Úklid

Úklid domácnosti je podmínkou spokojeného bydlení, časově je ale často velmi náročný. Pokud se však vykonává systematicky, můžete ho zvládnout mnohem rychleji!

Začněte zvrchu

S úklidem vždy začínejte odshora. Nejdříve ukliďte věci, které máte v dosahu očí. Otřete prach vlhkým hadříkem, případně utěrkou z mikrovlákna, umyjte, co je potřeba. Tahy dělejte opět shora dolů.

Pokud byste nejdříve umyli zem a pak uklízeli, prach a nečistoty shora vám na ni napadají a můžete začít znova. Mytí podlahy by mělo být v úklidu až tou poslední částí.

Zaprášené věci čistěte mimo místnost

Všechno, co můžete očistit a zbavit prachu mimo místnost, vyneste ven – menší koberečky, stojan na časopisy, proutěné křeslo – to všechno bývá zanesené prachem, a když ho prachovkou zlikvidujete na dvoře nebo na balkoně, o to bude čištění efektivnější.

Bez speciálních prostředků a chemie

Pokud se vám náhodou stane, že vám při úklidu dojde nějaký speciální prostředek na úklid. Není nic jednoduššího, než sáhnout po tom, co dům dá. Postačí vám jedlá soda, kterou rozmícháte s teplou vodou a vyčistíte s ní špínu a odstraníte výrazný zápach (lednice, koš).

Například ocet s teplou vodu platí na špínu, mastnotu a navíc likviduje bakterie. Můžete ho využít nejen na podlahy, ale i na obklady či kuchyňskou desku. Na dřevěné desky, do kterých se vám zažrala špína, můžete využít citronovou šťávu.


Vysprchujte květiny

Pokojové květiny sneste do koupelny a opatrně je osprchujte. Až skončíte s úklidem, už okapané kytky budete moci dát zpět na své místo.


Pročistěte skříně

Pokud chcete vzít svůj úklid skutečně poctivě, nevyhýbejte se ani skříním a bez milosti z nich vyhoďte všechno, co jste neměli na sobě déle než rok. Knihy, které už nikdo nebude číst, odneste do antikvariátu a nábytek, který se vám omrzel, vyfoťte a zkuste ho prodat přes internetové aukce. Na nepotřebných věcech můžete i vydělat.


Mějte při ruce nádobu na odpadky

Během celého úklidu domácnosti mějte při ruce koš a pytle na odpad, abyste ihned mohli likvidovat vše, čeho je potřeba se zbavit. V opačném případě snadno zapomenete, nebo se zbytečně od konkrétní činnosti rozptýlíte pochodem do kuchyně nebo jiné místnosti, kde se koš či jiná nádoba na odpad nachází.

Související obsah


 

Kuchyň a toaletu nechejte na konec

Napřed ukliďte obývající pokoj, ložnici, případně další pokoje, které používáte. Věci, které nevíte, kam dáte, odneste do kuchyně. Až ji budete uklízet, rovnou je roztřídíte, zařadíte či vyhodíte. Po úklidu kuchyně se vrhněte na koupelnu se záchodem. I zde postupujte shora a nezapomeňte, že jde o místo, kde sídlí hodně bakterií. Proto je dobré použít zde desinfekční čističe.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bydlení

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz