školský zákon

Rodiče, pozor! Zápisy do prvních tříd čeká změna. Tohle bude jinak

Rodiče, pozor! Zápisy do prvních tříd čeká změna. Tohle bude jinak
Zdroj: Mediafax

Rodiče šestiletých dětí čeká letos významná povinnost, své ratolesti totiž musejí nechat zapsat do školy. Doposud se zápisy k povinné školní docházce konaly začátkem roku, letos bude všechno jinak.

Některé děti se do školy těší už několik let dopředu, pro jiné je usednutí do lavic strašákem. Jedno ale mají všechny děti společné, v šesti letech musí projít zápisem. "Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad," upozorňuje na svých stránkách ministerstvo školství.

Doposud platilo, že rodiče museli přihlásit dítě k zápisu do školy v termínu od 15. ledna do 15. února, to ale nový školský zákon mění. "Zákonný zástupce je povinen přihlásit dítě k zápisu k povinné školní docházce, a to v době od 1. dubna do 30. dubna kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku," píše se v zákoně.

Související obsah

Stále platí, že pokud není dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé, může zákonný zástupce v době zápisu dítěte do školy požádat ředitele o odložení začátku povinné docházky o jeden školní rok. Opačně také platí, že pokud je dítě dostatečně vyspělé, může k zápisu už v pěti letech (když je narozeno od září do června příslušného školního roku).

Místo a dobu zápisu do prvního ročníku základní školy stanoví ředitel a oznámí to způsobem, který je v obci obvyklý. Stejně tak rozhoduje o tom, jestli dítě do školy přijme.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz