APLIKACE TN.CZ
Domácí

Konec dlouhého čekání na přepis. Novela má zrychlit převod nemovitosti

Několikatýdenní čekání na přepis nemovitosti by se brzy mohlo stát minulostí. Rychlejší zápis vlastnického práva má umožnit připravovaná novela katastrálního zákona, a to konkrétně u transakcí, které budou předem důkladně zabezpečené. Pro prodávající by to znamenalo rychlejší přístup k penězům a pro kupující dřívější vlastnictví nemovitosti.

Každý, kdo někdy prodával nebo kupoval nemovitost, tuto fázi zná. Smlouva je podepsaná, ale nemovitost ještě oficiálně nezměnila majitele a peníze často zůstávají do té doby zablokované. Může to trvat až tři týdny a pro obě strany jde o období nejistoty.

Návrh na změnu katastrálního zákona by to ale měl změnit. Nově nabídne možnost převést nemovitost u notáře, který veškeré dokumenty ověří, a zúčastnění nebudou muset na přepis tak dlouho čekat.

Související obsah

V případě že budou z objektivních důvodů s těmi zápisy do katastrů pospíchat, potřebují nějakým způsobem hypotéku nebo rychle převod, tak to bude možnost,“ uvedl Karel Štencel, předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Výhodné to bude zejména tehdy, když potřebujete provést převod rychle. Ať už proto, že třeba kupujete novou nemovitost a potřebujete rychle převést svojí stávající, nebo musíte složit zálohu. Tam se totiž jedná vyloženě o dny, abyste dostali své peníze, nebo třeba když prodáváte nemovitost s hypotékou,“ upřesnil notář Radim Neubauer.

Související obsah

Za možnost rychlejšího převodu si ale kupující i prodávající budou muset připlatit. Odměna notáře se pak odvíjí od hodnoty nemovitosti. V případě, že by se to někomu zdálo jako zbytečný výdaj navíc, může zvolit původní formu převodu s čekací lhůtou.

V situaci, kdy prodávající chvátá na ty peníze, tak to pro něj může být dobrá varianta. My jsme si sepsali smlouvu mezi sebou a pak jsme to řešili přes banku,“ sdělil Tomáš Kodada, který kupuje nemovitosti.

Zrychlený přepis už funguje například na Slovensku. Za poplatek zhruba 200 eur, tedy v přepočtu necelých 5 tisíc korun, ho tam loni využilo přibližně deset procent lidí. Návrhem na změnu katastrálního zákona se bude vláda zabývat na některém z příštích jednání. Novinka by měla platit nejpozději od ledna 2028.

mrt, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz