Státní vyznamenání

Zeman, Klaus, Havel. Kdo z nich dával víc metálů kamarádům?

Prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání zpěvákovi Danielu Hůlkovi. Čelí kritice, že je to odměna za podporu ve prezidentské kampani i později v úřadu. Podobně ocenil i v předchozích letech hned několik přátel, politických spojenců i sponzorů své kampaně. I jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus rozdávali metály svým nejbližším. Zeman je v tom ale nejpilnější - kamarádů ocenil za tři roky už téměř čtyři desítky.

Mezi třicítkou letos vyznamenaných osobností se objevili čtyři blízcí přátelé Miloše Zemana. Nejvyššího ocenění Řádu Bílého lva se dočkal kardinál Dominik Duka, který má s prezidentem výborné vztahy. Letos si plácli nad restitucemi objektů na Pražském hradě. Později se Duka modlil v Lánech za Zemanovo zdraví.

Řád TGM in memoriam dostal také Valtr Komárek, Zemanův spolupracovník z Prognostického ústavu, který v roce 2012 vyzval spolustraníky z ČSSD, aby podpořili Zemana v prezidentské volbě na úkor straníka Jiřího Dienstbiera.

Kromě Daniela Hůlky dostal vyznamenání Za zásluhy v oblasti kultury také scénárista a režisér Juraj Jakubisko. Jeden byl v partě jásajících při zvolení Zemana do úřadu v roce 2013. Druhý letos v březnu slavil Zemanův třetí rok ve funkci.


Celý projev prezidenta Miloše Zemana:

 

Vloni Zeman ocenil své další obdivovatele - hudebníka Františka Ringo Čecha, houslistu Pavla Šporcla, ředitele národního parku Šumava Jiřího Mánka nebo fotbalistu Pavla Nedvěda, který se vyznal z obdivu k Zemanovi i jeho názorům na imigranty nebo třeba zahalování žen na veřejnosti. Metál dostali také předrevoluční ministr Miroslav Toman, jehož firmy sponzorovaly prezidentskou kampaň nebo ředitel Madety Milan Teplý, jehož firma věnovala 200 tisíc do prezidentského fondu.

V roce 2014 byly nejkřiklavějšími případy medaile pro režiséra Zemanova volebnho klipu Filipa Renče a režiséra dokumentu o Zemanovi Roberta Sedláčka. Toho si všichni pamatují kvůli fleecové mikině, ve které na slavnostní večer přišel. Mezi vyznamenanými byla také šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, která pomáhala Zemanovi při sbírání podpisů při zahájení kampaně. A zpěvačka Lucie Bílá, která dříve podporovala Václava Klause. Ale pak otevřeně horovala pro Miloše Zemana. Nejvyšší státní vyznamenání pak dostali dva Zemanovi kamarádi - slovenský premiér Robert Fico, který ho navštěvoval i v době politického odpočinku na chalupě na Vysočině a lékař Pavel Dungl, který Zemanovi operoval šlachu.

V roce 2013 myslel Zeman nejvíce na své spolubojovníky v dresu Strany práv občanů Zemanovců. Pro metál si došlo čtyři, kteří kandidovali za tuto stranu ve volbách: saxofonista Felix Slováček, exministr průmyslu a poradce Miroslav Grégr, olympionik Jan Kůrka a bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba. Medaili dostala také herečka Jiřina Bohdalová, která se Zemanem slavila jeho zvolení, stejně jako publicista Zdeněk Mahler. Medaili dostali také podporovatelé v kampani podnikatel Jan Světlík, advokát Jan Kříž a profesor Jan Dvořáček.

Jeho předchůdce Václav Klaus byl v rozdávání vyznamenání střídmější. Medaile rozdával svým příznivcům v roce 2003. Dočkali se malíř Adolf Born nebo herec Jiří Kodet a zpěvačka Vlasta Průchová. O rok později pak metál dostal i olympionik Roman Šebrle, na oplátku věnoval Klausovi permanentnku do svého fitcentra. V roce 2010 pak ocenil ředitele Národní galerie Milana Knížáka.

Související obsah

První český prezident Václav Havel byl naopak ke svým spolupracovníkům a především známým z disentu velmi štědrý. Medailemi stačil ocenit 16 lidí, kteří podepsali Chartu 77, například herce Pavla Landovského a Vlastu Chramostovou, filozofa Petra Uhla, biskupa Václava Malého nebo Jiřího Dienstbiera staršího.

Podívejte se na reakce oceněných:

TN.cz / ych

K tématu Státní vyznamenání

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz