Počasí

Jaká bude zima? Co napovídají včely, veverky, cibule i meteorolog

Jaká bude zima? Co napovídají včely, veverky, cibule i meteorolog
Zdroj: Thinkstockphotos

S tím, jak venku přituhuje, se přímo nabízí otázka. Jaká bude letos zima? Meteorologové vycházejí z výpočtů a modelů, které tvrdí, že zima bude i letos mírná. Co na to příroda, zvířata či hmyz? Mohou napovědět něco o zimě? A co naznačují?

Nejprve k těm dlouhodobým modelům, které sestavuje z mnoha a mnoha údajů počítač. Nejde o předpověď v pravém smyslu slova, ale spíše o pravděpodobný výhled počasí. Co říká o přicházející zimě?

"Podle výpočtů dlouhodobého modelu CFS národní meteorologické služby NOAA nás čeká mírná zima. Podle modelu by měla být teplota vyšší až o jeden stupeň v porovnání s normálem.Teplou zimu očekává tento model nad většinou Evropy. Podle něj si tak v nížinách mnoho sněhu v zimě neužijeme. Nicméně musíme brát tuto předpověď s rezervou. Rozhodně není možné udělat předpověď počasí na zimu měsíc po měsíci nebo dokonce týden po týdnu. Počasí totiž podléhá teorii chaosu," upozornila meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová.

Související obsah

A co nám napovídá příroda nebo lidové pranostiky? Toho je ještě méně a spoléhat na takovou předpověď příliš nelze. Třeba fakt, že je stále mnoho listí na stromech je přímo matoucí, protože více než se zimou to souvisí s létem. "Listí stále na stromech drží a v porovnání s minulými roky je jeho zbarvení daleko méně rozmanité. Je to dáno průběhem letošního počasí - v září totiž teplota vzduchu připomínala ještě vrchol léta a vegetační období tak prodloužila, říjen byl naopak na sluneční paprsky velmi chudý. A právě ty jsou zapotřebí, aby se v listech projevila barviva antokyan karoten a xantofyl, které zabarvují listy do nádherných barev," vysvětlila meteoroložka Honsová.

Přidala i několik pranostik: "Martin a Kateřina na blátě, vánoce na ledě, ale teplý leden", "Zima podle sv. Martinské husy - pokud je sádla málo, bude mírná zima, naopak, pokud ho bude hodně, bude zima pořádně dlouhá a mrazivá", "pokud je slupek na cibuli málo, zima by měla být teplá..."

Zahrádkář o zimě, cibuli a veverkách


Právě poslední lidovou moudrost o cibuli ale odborník vyvrací. "Ono to má spíše souvislost se suchem v létě – když je v době růstu cibule sucho, chrání se více slupkami před ztrátou vody," uvedl Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu.

Související obsah

Vzpomněl si i na moudro o veverkách: "Říká se, že bude tuhá zima, když veverky dělají velké zásoby oříšků, ořechů a žaludů. Pravda je ta, že veverky dělají zásoby z toho, co najdou. Když je velká úroda, vypadá to, že sebraly málo. Když je malá, seberou vše a pak to vypadá, že dělají velké zásoby."

Myslivci: raději se na zimu pečlivě chystáme

Může o zimě něco napovídat stav divokých zvířat? "Zvířata jsou skutečně senzibilnější než lidé a blížící se zimu daleko lépe poznají. Samozřejmě, že když má být tuhá zima, mají i větší tukové podkožní zásoby. To ale zjistíte jen, když se ta zvěř uloví. Snad by se dala zima předvídat podle chování zvířat - třeba podle ježků, když si dříve udělají hnízdečka. Vždycky je to ale spíš hádání do budoucna," uvedla jednatelka České myslivecké jednoty Martina Novotná.

Související obsah

Myslivci a lesníci se podle ní řídí stejnou předpovědí jako všichni ostatní a na zvířata nespoléhají. "Vždycky ale na zimu připravujeme zásoby tak, aby bylo možné rychle reagovat a naplnit krmelce. Jaká bude zima, si netroufám odhadnout," uvedla Novotná.

Dokáží průběh zimy odhadnout včely?


Pomohl by s předpovědí na zimu hmyz? Konkrétně včely? "Ano, ono se říká, že když včely používají na zimu hodně propolisu a tzv. tmelí, tedy utěsňují všechny škvíry v úlu, že bude tuhá zima. To je přímo pranostika, ale není to tak úplně pravda. Kdybychom dokázali odhadovat podle včel počasí, bylo by to fajn, ale nejde to. Ono to tmelení souvisí naopak s létem. Když je teplejší léto, včely lépe sbírají pryskyřice na pupenech stromů a to je základ propolisu," popsal Miroslav Peroutka, místopředseda České svazu včelařů.

"Ani podle snůšky (množství medu připraveného včelami na zimu) to nejde odhadovat. Letos byla snůška mírně nadprůměrná, ale třeba ve Zlínském a Olomouckém kraji bylo zase velmi málo medu. To by tam museli mít úplně jinou zimu než ve zbytku republiky," směje se včelař Peroutka.

Související obsah

To, jestli včely zůstávají v úlu nebo vylétají taky nesouvisí se zimou a prognózami, ale s aktuální teplotou. "Je-li teplota nad 10 °C, včely opouštějí úl, prolétnou se a pokud něco kvete, dokonce ještě nosí pyl. Loni jsem viděl, jak včela přinesla pyl do úlu ještě o vánocích. Včely totiž využívají počasí do posledního dne. Na zimu je ale už teď všechno připraveno. Včelstvo už nechová plod a mají utmeleno, aby mohli hned zazimovat, dodal včelař Peroutka.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

10 DŮVODŮ, proč si zamilovat podzim! Podívejte se, na co se můžete těšit na Nově

V Mexiku patří k nejsledovanějším pořadům počasí. Až uvidíte moderátorku, hned pochopíte!

GALERIE: Další potvrzení, že se mění charakter počasí. Obyvatele Evropy překvapila polární záře!

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz