Maršál

Nenáviděný maršál Radecký bude mít v Praze možná znovu sochu

Nenáviděný maršál Radecký bude mít v Praze možná znovu sochu
Zdroj: Profimedia

Rakouský polní maršál Josef Václav Radecký z Radče, jehož dvousetpadesáté výročí narození připadá právě na dnešek, bude mít možná v Praze sochu. Ta původní byla před 97 lety ve městě stržena. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Rakouský polní maršál Josef Václav Radecký z Radče nepatří mezi typicky české hrdiny. Ač se k českému původu hrdě hlásil, stal se jako exponent nenáviděné monarchie po roce 1918 nežádoucí. A stejně tak jeho pomník na Malostranském náměstí, který byl jako symbol rakouského císařství v roce 1919 odstraněn.

Maršálovým příznivcům teď ale svitla naděje, že by se návratu bronzové sochy mohli dočkat. Na konci srpna uzavřel pražský magistrát smlouvu s architektonickou kanceláří Atelier Hájek na dopracování studie revitalizace Malostranského náměstí. Kromě jiného v ní požaduje prověřit, nakolik je reálné umístit Radeckého pomník na původní místo.

Související obsah

Pražská radnice tím dala najevo, že projekt návratu maršálovy sochy není nereálný. Atelier Hájek totiž soutěž na novou podobu náměstí předloni vyhrál s vizualizací, kde bronzový Radecký stojí nedaleko dnešní tramvajové zastávky, uvádějí LN.

tn.cz / gar

K tématu Maršál

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz