Dítě

Roční Eliška zemřela v postýlce. Pár hodin předtím ji očkovali

Roční Eliška zemřela v postýlce. Pár hodin předtím ji očkovali
Zdroj: facebook.com

Podivným úmrtím dítěte z Vacenovic na Hodonínsku se zabývá policie. Šestnáctiměsíční holčička zemřela náhle v postýlce. Její matka to dává do souvislosti s očkováním, které holčička několik hodin předtím podstoupila. Přímá souvislost mezi úmrtím dítěte a vakcínou není nijak prokázaná.

Poklidné úterý se v jedné z domácností ve Vacenovicích na Hodonínsku změnilo v tragédii. Mladá matka tam odpoledne našla svoji šestnáctiměsíční dcerku mrtvou - asi dvě a půl hodiny poté, co ji dala vyspat.

Případem se od úterý zabývá také policie. "Mohu potvrdit, že jsme přijali oznámení o úmrtí dítěte. Vzhledem k okolnostem a věku dítete ale zatím další informace neuvolníme," řekla TN.cz tisková mluvčí Štěpánka Komárová.

Matka dítěte na Facebooku zmínila, že dívenka byla několik hodin před smrtí na očkování vakcínou Priorix proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a naznačuje možnou souvislost.

"Byla na očkování vakcínou priorix. Dopoledne byla unavená, tak usnula, spala dvě a půl hodiny zhruba. Pak se vzbudila a já jí změřila teplotu a dala oběd. Chtěla mlíčko, tak jsem jí ho dala a usnula. Otočila se na bříško a nosánkem do duchny, tak jsem jí nechala spát... Pak jsem tam došla a ona nedýchala. Šla jsem pro pomoc a ona už nedýchala. Prý jsem ji našla mrtvou," napsala na FB zdrcená matka.

Související obsah

Rodičům teď lidé vyjadřují účast a kondolují nejen na sociálních sítích. Radnice ve Vacenovicích zřídila sbírku pro pomoc pozůstalým. "Tu verzi s očkováním nikdo nepotvrdil, ale je tu taková fáma. Neví se, proč umřela, to se vyšetřuje. V obci je pro její rodiče vyhlášená sbírka," řekl místostarosta obce František Novák.

V obci je jediná dětská lékařka. Když ji redakce TN.cz kontaktovala s dotazem, zda o případu ví, hlas v telefonu jen úsečně odpověděl: "Takové informace neposkytujeme" a kdosi zavěsil.

Související obsah

Souvislost úmrtí dětí nebo jejich zdravotních komplikací s očkováním je mezi některými rodiči a zejména matkami často skloňovaným tématem. Nicméně náhlá úmrtí kojenců jsou známým jevem. Bývají sice poměrně vzácná, ale mají i svou oficiální definici: Syndrom náhlého úmrtí kojenců.

Syndrom statisticky postihuje jen 0,22 z 1000 dětí, což v České republice odpovídá ročně asi 25 případům. Syndrom, kdy kojenec znenadání a bez předchozích varování zemře, je známý už po staletí a zatím nemá jasné vysvětlení.

Zdroj: facebook.com

Na žádost redakce TN.cz se k případu vyjádřila také společnost GlaxoSmithKline, která vakcínu Priorix vyrábí:

"O tomto případu jsme byli informováni dnes (3. listopadu 2016) v odpoledních hodinách. Pokud dojde k úmrtí dítěte, jedná se o tragédii a s rodinou soucítíme. Nyní podnikáme veškeré kroky v součinnosti se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a v souladu s platnou legislativou k tomu, abychom tuto situaci pomohli vyjasnit.

Snahou společnosti GSK je co nejlépe pomáhat zajišťovat ochranu veřejnosti a zdraví pacientů. V současnosti nemáme informace o tom, že by úmrtí dítěte mělo souvislost s očkováním. Očkovací látka úspěšně prošla podrobnými analýzami, které zaručují její bezpečnost a nezávadnost.

Od roku 2006, kdy je očkovací látka Priorix (očkovací látka proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím) dostupná na trhu v ČR, nebyl evidován žádný případ podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním touto vakcínou. Za tuto dobu byly distribuovány přibližně 2 miliony dávek," uvedl mluvčí společnosti GSK Jakub Hofmann

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NOČNÍ MŮRA RODIČŮ: Tříletý chlapec řekl mamince dobrou noc a zemřel

Tohle vám utrhne srdce: Dopis maminky, která zemřela na rakovinu, je hitem internetu

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz