ČSSD

ČSSD pere špinavé prádlo: Puč, mafie, pračka peněz, nadávky

ČSSD pere špinavé prádlo: Puč, mafie, pračka peněz, nadávky
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Kvůli plánovaným změnám ve vládě se mezi sociálními demokraty rozhořel tvrdý boj bez servítků. Začal ho ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, když z plánů na své odvolání obvinil "pražskou mafii", "pučisty" a "pračku peněz". Přivolal tak na sebe vzápětí hněv Michala Haška.

Sociální demokraté začali prát špinavé prádlo na veřejnosti. Nervozita z avizovaných změn mezi ministry ve vládě, které oznámil premiér Bohuslav Sobotka, si vybrala svou daň. Ten minulý týden nejprve poslal spolustraníkům dopis, ve kterém je informoval o prosincové výměně "unavených" ministrů ve vládě. Pak se s několika z nich sešel.

Spekuluje se, že mezi těmi, kteří by měli "být odejiti", by měl být ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová nebo ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier.

A právě posledně jmenovaný dnes rozpoutal ono "praní špinavého prádla". Na Facebooku i Twitteru se nebývale ostře opřel do svých spolustraníků: "Nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí. Nebaví mě už jen sledovat útoky toho nejhoršího v ČSSD na mou osobu. Snad až komické na ministerské ruské ruletě je, že po mém odvolání volají bezpáteřní pučisté z Lán (Tejc, Zimola) a pražská mafie, v čele s pračkou peněz Pochem a odsouzeným podvodníkem Březinou. Asi ta nová krev, která zajistí podporu lidí ČSSD."

O pár hodin dříve se k premiérově plánu vyjádřili sociální demokraté Prahy 2. V jejich řadách je právě ministryně Michaela Marksová, takže jejich podpora pro ni není tak překvapivá. Organizace z Prahy 2 se proti odvolání ministrů tvrdě postavila: "Vyjadřujeme podporu setrvání všech ministrů ČSSD ve vládě Bohuslava Sobotky. Daří se jim úspěšně prosazovat program sociální demokracie a dobře řídí jim svěřené rezorty. Vyjadřujeme rozčarování z nekoncepčního postupu předsedy ČSSD, který 11 měsíců před sněmovními volbami poškozuje sociální demokracii. Ministři, o jejichž odvolání se spekuluje, jsou známi svými jasnými postoji a dokáží se postavit za sociálně demokratické hodnoty, které hají proti podnikatelskému populismu ministra Babiše. Premiérův avizovaný postup pouze nahrává hnutí ANO."

Do pranice na sociálních sítích se za několik hodin přidal i účastník dávného puče v Lánech, který o něm legendárně lhal národu, a neúspěšný kandidát na hejtmana Michal Hašek. Nepřekvapivě se zastal svých "spolupučistů" Tejce a Zimoly a tvrdě se opřel do Dienstbiera.

"A dost, jestli neznal neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier důvod, proč by měl jako reprezentant ČSSD z vlády odejít, tak právě za dnešní svůj výstup si to zaslouží okamžitě a bez jakékoliv pochybnosti. Odcházet se má s noblesou a ne jako malý umíněný fracek, kterému berou (ministerskou) hračku. Jenom potvrdil, že o ČSSD jako celek mu fakt nejde..." napsal zjevně rozčilený Hašek dnes na Facebooku.

Související obsah

Sobotka změny oznámil v dopise minulý týden. Nenapsal jaké, ale potvrdil, že výměny uskuteční do 10. prosince. Sobotka v dopisu uvedl, že ČSSD potřebuje novou krev, protože trpí únavou z vládnutí a silného zastoupení sociální demokracie ve vládě, Parlamentu i krajích. "Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat. Konkrétní jména oznámím během následujícího měsíce," napsal spolustraníkům.

Výsledkem únavy z vládnutí je podle Sobotky i slabá schopnost soustavně prezentovat výsledky práce strany. Chce na tom proto zapracovat. "Na hnutí ANO vidíme, že často stačí jenom ta prezentace," uvedl.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz