Vklady

Poslední šance vybrat: Anonymní vkladní knížky už brzy skončí!

Už jen něco málo přes měsíc zbývá do chvíle, kdy definitivně skončí anonymní vkladní knížky. Přtom na nich zbývají ještě skoro dvě miliardy korun! Poradíme, jak je vybrat.

Letošní Silvestr není jen posledním dnem letošního roku, ale také posledním dnem platnosti anonymních vkladních knížek. Už tak zbývá jen něco málo přes měsíc do doby, kdy uložené peníze propadnou bance.


A ve hře je pořád dost peněz - bezmála dvě miliardy korun. Výběr peněz z anonymních vkladních knížek přitom není nijak zvlášť složitý a pokud nějakou doma najdete, například po prarodičích, byla by škoda nechat peníze propadnout.


"Ke konci října jsme stále evidovali necelých 2,5 milionu vkladních knížek na doručitele v objemu téměř 1,9 miliardy. V říjnu si přišly vyzvednout peníze stovky lidí a zrušili přitom téměř dva tisíce anonymních vkladních knížek," řekla TN.cz mluvčí České spořitelny Pavla Kozáková.


Na vkladních knížkách už ovšem zůstávají jen "drobky". Celkem si na ně Češi totiž uložili 120 miliard korun. "V současné chvíli Česká spořitelna eviduje necelých 2,5 milionů anonymní knížek. Přibližně na 98 % z nich je uložena částka nepřesahující pět tisíc, na 41 % z nich je uloženo dokonce méně než 50 korun," upřesnila Kozáková.


Jak si tedy peníze z vkladní knížky vybrat? V podstatě jen stačí s vkladní knížkou a občankou přijít na kteroukoli pobočku České spořitelny. Tam máte možnost si buď nechat peníze vyplatit nebo převést na jinou vkladní knížku, která už ovšem bude vedena na konkrétní jméno.


Pokud chcete peníze vybrat, musíte zaplatit poplatek sto korun. Některé anonymní vkladní knížky jsou navíc chráněné heslem a u těch už je výběr o něco složitější, zvlášť pokud heslo neznáte.


Související obsah


V tom případě můžete vlastnictví vkladní knížky dokázat například srovnáním podpisů. Pokud ani to nepomůže, existuje možnost obrátit se na soud.


Jak poznáte, která vkladní knížka je na jméno a která anonymní? "Ve vkladní knížce na jméno, tedy v té, která nadále platí, je vepsán nebo natištěn, případně razítkem uveden text NA JMÉNO, dále je v ní jméno a příjmení klienta, adresa a datum narození, respektive rodné číslo. Pokud některý z uvedených údajů chybí - stačí i jediný z nich - nejde o vkladní knížku na jméno, ale o vkladní knížku anonymní," píše banka na svých webových stránkách.


I když v lednu nevybrané peníze propadnou bance, spořitelna slibuje, že si jimi nezvýší zisk, ale že je věnuje na charitu. Konkrétně nadaci, která má zlepšit úroveň vzdělávání v Česku. Konkrétně mají peníze jít na technické a přírodovědné obory.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEUVĚŘITELNÉ: Dívka našla na účtě přes 100 milionů korun! Neuvěříte, co se stalo po čtyřech letech

VAROVÁNÍ: Chyba v účtence vám může pěkně zavařit! Tuhle rodinu to málem zničilo

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz