Virus Zika

Virus zika už není celosvětovou hrozbou. WHO zrušila stav nouze

Virus zika už není celosvětovou hrozbou. WHO zrušila stav nouze
Zdroj: Profimedia

Virus zika už nepředstavuje celosvětovou hrozbu. Oznámil to krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). Odborníci však zdůraznili, že boj proti zákeřné nákaze musí pokračovat i nadále.

"Virus zika zůstává důležitým problémem v dlouhodobém horizontu, ale už neohrožuje veřejné zdraví v globálním rozměru," informoval předseda krizového výboru WHO David Heymann. Organizace také zrušila stav nouze.

Virus zika přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, který žije především v latinskoamerických a karibských zemích. Některé případy však odhalily i přenos pohlavním stykem. Nejdříve se rozšířil se v Brazílii a jižní Americe, kde začátkem roku prudce narostly počty narozených dětí s mikrocefalií.

Virus je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy, u lidského plodu způsobuje zmíněné zakrnění mozku. U dospělých má většinou průběh podobný obyčejné viróze. Někteří nakažení muži však měli zdeformovaná varlata. Téměř všichni evropští pacienti si ziku "přivezli" z exotické dovolené.

Na virus zatím neexistuje vakcína, i když čeští vědci vyvinuli spolehlivý test, našli účinné látky a připravovali lék. I kdyby se všechno podařilo, mohla by se vakcína na světovém trhu objevit ale až do čtyř let.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Virus Zika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz