Red Bull

Pijete rádi Red Bull? Tohle s vaším tělem udělá jediná plechovka!

Pijete rádi Red Bull? Tohle s vaším tělem udělá jediná plechovka!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

I když není pochyb o tom, že energetické drinky mohou být velmi užitečné například při dlouhých a náročných jízdách autem, pravidelná konzumace se rozhodně nedoporučuje. Zajímavé je i to, co ve vašem těle způsobí jediná plechovka.

Ať už pijete energetický drink samotný nebo v kombinaci s alkoholem, zaděláváte si na pořádný malér. Dokazují to nejnovější vědecké poznatky, které zveřejnil i britský Daily Mirror.

První příznaky působení energy drinků na těle pocítíte prakticky ihned. Po vypití jediné plechovky Red Bullu vám do deseti minut začne tělem kolovat kofein. Srdce začíná bít rychleji, krevní tlak se zvyšuje. Mezi 15. a 45. minutou je člověk ostražitější a bdělejší, nejlépe se soustředí. Do 50. minuty se kofein absorbuje úplně a játra na to začínají reagovat.

Tento orgán ve velkém pohlcuje cukr. S náhlým výrazným poklesem hladiny cukru v krvi hrozí v krajním případě i kolaps organismu. Rozhodně se v tuto chvíli nedoporučuje cvičit.

Související obsah

Po hodině začínají účinky kofeinu odeznívat. Na to, aby tělo dokázalo zredukovat kofein v krvi alespoň o polovinu, ale potřebuje pět až šest hodin! U žen používající antikoncepci se tato doba ještě násobí. Z krevního oběhu pak kofein zcela vymizí asi po dvanácti hodinách. Tato doba se od člověka k člověku liší.

Největší riziko ale podstupují lidé, kteří energetické drinky pijí pravidelně. Brzy totiž zjistíte, že vaše tělo po kofeinu touží a vyžaduje ho - v opačném případě se dostaví bolest hlavy, podrážděnost a zácpa.

Související obsah

Nejnovější studie ukazují, že tělo si začne na kofein zvykat už po 12 dnech pravidelného užívání. Odborníci sice říkají, že povolená denní dávka této látky je 400mg za den a Red Bull má 80mg, rozhodně to ale neznamená, že pití energy drinků je v pořádku. "Mnoho lidí si myslí, že pití energetických drinků jim pomůže přežít náročný týden. Nicméně spoléháním se na tyto nápoje doháníme svá těla až do krajností," upozorňuje odbornice na výživu Ella Allred.

"Stále potřebujeme pořádně spát a jíst , když to ale nedodržujeme a ignorujeme své potřeby, nejčastěji dochází ke kolapsu," dodává. Když už člověk musí nutně "povzbudit", doporučují odborníci raději klasickou kávu. Ale myslete na to, že ani v tomhle případě se nemá nic přehánět.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠÍLENÉ: Dívka jedla lžičku želatiny denně! Co to provedlo s jejím tělem?

Dáváte si před spaním sklenici vína? Až zjistíte, co to dělá s vaším tělem, budete v šoku!

Energy drinkům se při hubnutí vyhněte. Dejte si sladkou kávu
Káva a energy drinky budou možná až od 18 let!

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz