Heparinový vrah

Bavil se pohledem na krvácející oběti! PŘÍBĚH heparinového vraha

Je tomu přesně 10 let, co policisté zadrželi heparinového vraha Petra Zelenku, který jako zdravotník v nemocnici v Havlíčkově Brodě usmrtil lékem na ředění krve sedm pacientů. U dalších deseti lidí se o to pokusil. Teď si odpykává doživotní trest.

Zdravotní bratr Petr Zelenka, kterému se neřekne jinak než heparinový vrah, v havlíčkobrodské nemocnici lékem na ředění krve v roce 2006 během pěti měsíců zabil sedm pacientů, u dalších deseti se o to pak pokusil. Vybíral si přitom lidi, kteří se nemohli nijak bránit.

Zelenka bezbranným pacientům podával velké dávky heparinu, po kterých extrémně krváceli a pak pozoroval lékaře, jak bojují o jejich životy. "Byl něco jako hasič pyroman," prohlásil jeho bývalý advokát Jan Herout.

Petra Zelenku policisté před desti lety zadrželi na chodbě jihlavské nemocnice. "Aktivně se bránil, museli jsme použít hmaty a chvaty," řekl zasahující kriminalista Petr Gruber.

Související obsah

V té době Zelenka pracoval měsíc jako zdravotní bratr v jihlavské nemocnici. Z té havlíčkobrodské ho vyhodili, ale ani primář, který na všechno přišel, ani vedení nemocnice svá podezření ohledně jeho řádění hned nenahlásili policistům - prý si nebyli jistí.

"V tomto období nás napadlo, že se může jednat o úmysl nějakého jedince," tvrdil primář havlíčkobrodské nemocnice Pavel Longin.

K soudu se tak nejsledovanější případ v historii českého soudnictví dostal o více než rok později - v lednu 2008. Zelenka si ve valdické věznici odpykává doživotí.

Související obsah

Činy Petra Zelenky inspirovaly spisovatele i filmaře. "Je to nepochybně nejzávažnější případ ve zdravotnictví u nás vůbec a pro naši nemocnici taktéž, je nám stále líto, že k něčemu takovému došlo," řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Pozůstalí po zavražděných žádali po havlíčkobrodské nemocnici odškodné ve výši devět miliónů korun. To ale před pár dny znovu zamítl krajský soud v Hradci Králové.

Zelenka by teoreticky mohl požádat o podmíněné propuštění, ale to až v roce 2038 - tedy ve svých 62ti letech.

David Pik/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz