Turecko členem EU nebude. Odmítá o tom jednat i Merkelová

Turecko členem EU nebude. Odmítá o tom jednat i Merkelová
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Turecku se členství v Evropské unii vzdaluje, proti už je i Německo. Kancléřka Angela Merkelová poslancům CDU v úterý oznámila, že je proti dalším jednání s Tureckem o EU. S odvoláním na své zdroje o tom informoval deník Bild.

Turecko členem Evropské unie nebude. Německá kancléřka Angela Merkelová svým spolustraníků řekla, že dalších rozhovorů s Ankarou o vstupu do EU už se nechce účastnit. Poslanci Křesťanskodemokratické unie (CDU) mají její stanovisko tlumočit voličům.

Podle Bildu znamená rozhodnutí Merkelové v podstatě konec přístupových jednání. Turecko ale jedná s EU také kvůli bezvízovému styku. Brusel stanovil 72 podmínek pro zrušení víz, Ankara ale všechny neplní.

Kritika Turecka ještě vzrostla po nezdařeném červencovém pokusu o puč proti prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi. Kromě Merkelové už k ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou, které oficiálně začaly v roce 2005, vyzvali třeba představitelé Rakouska a Dánska.

Kvůli postupu turecké vlády vůči opozici k tomu minulý týden vybídl i Evropský parlament. Erdogan poté znovu vyhrožoval otevřením turecké hranice pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. To by ale znamenalo hrubé porušení dohody s EU a úplné zmrazení rozhovorů o bezvízovém styku.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz