Domácí

Uctění památky: Ministr se sešel s rodinami padlých vojáků

České vojáky, kteří padli při nebezpečných zahraničních misích, uctil ministr obrany společně s jejich příbuznými. Vzpomněli tak na oběti misí v Iráku a Afghánistánu. Právě tam utrpěla Armáda České republiky v roce 2014 největší ztrátu v novodobé historii. Při útoku sebevražedného útočníka tehdy zahynulo 17 lidí, z toho 4 čeští vojáci na místě, jeden později v nemocnici.

Největší ztráta české armády v dějinách novodobých vojenských misí. Sebevražedný atentátník zabil čtyři členy patroly v Bagrámu. Pocházely ze základen v Chrudimi a Žatci. Další zemřel později v nemocnici. Tragická události se stala v létě roku 2014, když vojáci rozdávali tamním dětem psací potřeby.

"Dívat se na místní občany přes hlaveň kulometu nikdy není vhodným prostředkem k navázání kontaktů. Proto naši vojáci sesedají, proto ten osobní kontakt s místními," vysvětlil generál Petr Pavel.

Související obsah

Nápad sezvat rodiny českých hrdinů vzešel poté, co ministr obrany zjistil, že neexistuje ani pořádná databáze pozůstalých.

Ministr obrany Martin Stropnický připomněl hrdinství vojáků v případu dopravní nehody ve Vrahovicích. Tam se v roce 2004 srazila vojenská tatra s vlakem. Na místě zahynuli 4 vojáci a další utrpěli vážná zranění.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz