APLIKACE TN.CZ
Smrt

Prince, Bowie, Michael! Kdo odešel do hudebního nebe v roce 2016?

Prince, Bowie, Michael! Kdo odešel do hudebního nebe v roce 2016?
Zdroj: Instagram

Rok 2016 byl pro hudební scénu velmi smutný. Ve světě zemřela celá řada legendárních hudebníků - fanoušky otřásla například smrt Davida Bowieho a Prince. V České republice jsme se rozloučili s Radimem Hladíkem a Stanislavem Procházkou.

David Bowie

David Bowie zemřel v lednu, hned dva dny po svých narozeninách. Devětašedesátiletý zpěvák prohrál boj s rakovinou, odešel obklopený rodinou.

Bowie, vlastním jménem David Jones, se proslavil v roce 1969 díky albu Space Oddity. Skutečnou slávu mu ale přineslo až v roce 1972 album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Zaujal nejen originálními rytmy, melodiemi a experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů.

 

Juraj Černý

Bubeník Juraj Černý hrával s kapelami Slobodná Európa nebo Tublatanka. Hudebník zemřel 26. února ve věku 54 let. Juraj 'Ďuro' Černý založil kapelu Tublatanka v roce 1982 s Martinem Ďurindou a Pavolem Horváthem.

Nedílnou součástí Tublatanky byly v jejích začátcích slovenské kroje. V roce 1985 vydali debutové album Tublatanka, které mělo obrovský úspěch. Kapela se stala jednou z nejpopulárnějších nejen na Slovensku, ale i v Česku.

Stanislav Procházka

16. dubna zemřel zpěvák Stanislav Procházka, který se věnoval zejména dechovce, ale nazpíval například i fotbalovou hymnu Slavie. Bylo mu 96 let.


Hudebníka je snadné si vybavit i podle jeho dalších největších hitů, které si posluchači oblíbili, jako například: Nikdy se nevrátí, Bíle konvalinky, Hej panímámo, Andulička.

Prince

Zpěvák Prince zemřel 21. dubna ve věku 57 let. Tělo Prince bylo nalezeno v jeho sídle v Minnesotě. Legendu 80. let šest dní před smrtí hospitalizovali se symptomy chřipkového onemocnění. Prince však zemřel na předávkování opiáty, vyplynulo to z neoficiálních výsledků patologických testů.

Související obsah

Jeho velkým hitem byl song The Purple Rain ze stejnojmenného alba. Za skladbu dostal rovnou dvě Grammy. Za svou kariéru byl nominován dvaatřicetkrát, pět nominací proměnil v cenu.

Pete Burns

Zemřel zpěvák Pete Burns, frontman kapely Dead or Alive, která dosahovala největší slávy v 80. letech. Burns proslul i jako hvězda reality show. Podstoupil 300 plastických operací a sám o sobě mluvil jako o monstru.

Hudební skupina Dead or Alive proslula hlavně díky diskotékovému hitu You Spin Me Round. Od 90. let postupně sláva kapely opadala, stále ale produkovala alba. Burns zemřel 23. října, jen 5 dní před vydáním kompilačního CD.

Leonard Cohen

Ve věku 82 let zemřel písničkář a literát Leonard Cohen. Držitel řady ocenění, srovnávaný pro propracovanou lyriku a vliv na generace ostatních hudebníků, například s Bobem Dylanem či Paulem Simonem, se nejvíce proslavil v 80. letech hitem Hallelujah.

Cohen spojoval výjimečné literární nadání se schopností spojit metaforický text do silné folkové melodie. Podle mnohých byly jeho literární i hudební kvality neoddělitelné. "Když lidé mluví o Leonardovi, zapomínají zmínit jeho melodie, které jsou pro mě, spolu s jeho texty, jeho nejvýjimečnějšími výtvory," řekl o zesnulém zpěvákovi Bob Dylan.


Radim Hladík

Ve věku 69 let zemřel 4.12. kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. 

Hladík na sebe poprvé upozornil ve druhé polovině 60. let coby člen legendárních Matadors a brzy se stal všeobecně uznávaným domácím králem elektrické kytary a také inovátorem. Jako jeden z prvních tuzemských kytaristů použil booster a kvákadlo. I díky tomu často sklízel němý úžas posluchačů. Na podzim roku 1968 stál u zrodu Blue Effectu, ve kterém se začal výrazně projevovat i autorsky.

George Michael

25.12. v 53 letech zemřel anglický zpěvák George Michael. Bývalý zpěvák skupiny Wham! se úspěšně prosadil i jako sólový interpret. Je autorem vánočního hitu Last Christmas. Zemřel na infarkt.

George Michael, vlastním jménem Georgios Kyriacos Panayiotou, zahájil svou hudební kariéru v 80. letech. Michael, který po světě prodal více než 100 milionů alb, měl v posledních letech množství zdravotních problémů, byl několikrát hospitalizován.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NECHUTNÝ ÚTOK: Justin Bieber pošpinil zesnulého Prince! Co o něm prohlásil?

Upřímnou soustrast: Zemřela herečka Luba Skořepová

has, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz