Český svaz bojovníků za svobodu

Veteráni vytáhli do zbraně. Založili nový spolek a chrání odkaz odboje

Veteráni vytáhli do zbraně. Založili nový spolek a chrání odkaz odboje
Zdroj: Profimedia

Kontroverzní Český svaz bojovníků za svobodu má konkurenci. Po skandálech předsedy Jaroslava Vodičky došla členům trpělivost a spolek opustili. Na odkaz bojovníků za svobodu ale nezapomněli - založili nové sdružení, Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Má už více než sto členů, informoval Český rozhlas.

Spolek pro zachování odkazu českého odboje, který založili bývalí členové Českého svazu bojovníků za svobodu, existuje už dva měsíce. Vstoupilo do něj přes 100 členů a další stovky si podaly přihlášky. Někteří z nich zároveň odešli ze svazu bojovníků. Ten v posledních měsících čelí velké kritice kvůli vylučování členů nebo neprůhlednému hospodaření, připomíná Český rozhlas.

Související obsah

Zakladatelka spolku Gabriela Havlůjová nechce připomínat jen známé události, ale také ty, které Český svaz bojovníků za svobodu odmítal: "Jsou to třeba oběti - českoslovenští obyvatelé, kteří skončili na Sibiři v 50. letech, tam zemřeli. Generál Vojcechovský nebo Bohumil Borecký a další, což byli legionáři. Po roce 1945 tam byli odvlečeni. My připomeneme i tu část dějin, která je pozapomenutá."

Související obsah

Nový spolek založila Gabriela Havlůjová potom, co ji vedení Českého svazu bojovníků za svobodu vyloučilo kvůli otevřené kritice. Havlůjová mluvila například o plýtvání s penězi. Přes 6 milionů korun ročně dostává svaz v rámci dotace od ministerstva financí.

Hospodaření svazu bojovníků chce prověřit i ministerstvo financí. To ke konci loňského roku slíbilo, že hospodaření bojovníků prověří. Podle písemného vyjádření resortu zatím bez výsledků, dodal Český rozhlas.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz