Bydlení

Dům jako z pohádky: Originální obydlí stojí jen na betonové noze

Dům jako z pohádky: Originální obydlí stojí jen na betonové noze
Zdroj: Jan Šépka

Český architekt postavil v pražských Kyjích unikátní rodinný domek, který vypadá jako z pohádky. Malá stavba ve svahu uprostřed zahrady dostala název Dům v sadu a je přístupná pouze po krátké rampě, stojí totiž na jedné betonové noze.

Dům v sadu stojí v ostrém svahu, díky čemuž mají majitelé krásný výhled do okolí. "Navržená stavba rodinného domu se snaží svým malým objemem i charakterem začlenit mezi stromy. Kromě vlivu zahrady měla výrazný podíl na tvar a dispoziční řešení také orientace a svažitost pozemku," řekl ke stavbě architekt Jan Šépka.

Pohled z obývacího pokoje je směrován do údolí k potoku Rokytka. Malý domek je navržen jako "dřevostavba se železobetonovým založením", které v prudkém svahu stojí pouze na betonové noze.

 

Domek má dřevěnou konstrukci, která se kompletně celá připravovala v počítači. Trámky se před realizací přesně vyřezávaly na 3D frézce a na stavbě se konstrukce už jen vyskládala jako stavebnice. Až v interiéru je však poznat, že je domek převážně ze dřeva.

Související obsah


Nábytek je moderní, opět dřevěný. Dřevo se dále nese celým vnitřkem včetně kuchyně a koupelny. V obývacím pokoji jsou kamna na dřevo.


Domek svým originálním vzhledem sklízí úspěchy. V současnosti je nominován na cenu za nejlepší evropskou architekturu. Z ČR je do soutěže Mies van der nominováno deset staveb. Podle poroty je pražská stavba praktická a zároveň má přírodní rysy.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz