Nápoj

Konec bezedných kelímků? Kvůli obezitě je chtějí zakázat. ANKETA

Konec bezedných kelímků? Kvůli obezitě je chtějí zakázat. ANKETA
Zdroj: Profimedia

Za pár korun vypít sladkých nápojů, co hrdlo ráčí. To je od pátku ve Francii tabu. Tzv. bezedné nápoje zakázal nový zákon. Poslanci si od toho slibují, že nová norma pomůže zastavit rostoucí obezitu, která Francouze trápí.

Zákon schválil parlament už v roce 2015. Platí od pátku 27. ledna. Všem restauracím i fast foodům zakazuje nabízet slazené nealkoholické nápoje za fixní cenu v neomezeném množství nebo je dávat v neomezeném množství zadarmo.

Zákaz se týká i ovocných šťáv, sportovních nápojů či energetických nápojů, zkrátka čehokoliv, do čeho jsou přidávány cukry. Ve Francii to není první regulace, kterou parlament u nezdravých nápojů zavedl. Už několik let u nich platí vyšší daňová sazba.

Francouzi takových nápojů pijí výrazně méně, než obyvatelé ostatních západoevropských států kromě Portugalska. Průměrně vypije jeden Francouz ročně 45 litrů slazených nápojů, oproti tomu Britové vypijí 84 litrů a Američané dokonce 170 litrů na osobu! Zvláštní zdanění slazených nápojů zavede v příštím roce i Velká Británie.

Smyslem regulace je boj proti obezitě. Podle webu Thelocal.fr má ve Francii téměř 57 % mužů a 41 % žen starších 30 let nadváhu. BBC uvádí, že obézních je 15,3 % Francouzů. Průměr Evropské unie je přitom 15,9 %.

V České republice je přitom situace ještě horší. Obézních je přes 20 % obyvatel starších 18 let. Podle dat Eurostatu na tom v roce 2014 byli hůř jen Estonci, Maďaři, Litevci a obyvatelé Malty.

Související obsah

Proti zákazu bezedných kelímků se v parlamentu vyslovila také ministryně zahraničí Marisol Touraineová. "Tenhle zvyk je v jiných zemích obvyklý a ve Francii stále populárnější. Chápu, že nabídka neomezených slazených nápojů, které obsahují ohromné množství cukru nebo sladidel, je pro mládež atraktivní," citoval web The Local ministryni zdravotnictví.

Kromě vyššího zdanění slazených nápojů už Francie přistoupila k regulaci nezdravých potravin hned několikrát. "Pamlskovou vyhlášku", která zakazuje automaty na nezdravé potraviny ve školách, zavedli Francouzi už v roce 2004. Ve školách se od té doby může prodávat jen voda a ovoce. V roce 2011 zakázal parlament ve školních jídelnách kečup a omezil servírování hranolek, které mohou jídelny dávat jen jednou týdně.

vbo, TN.cz

K tématu Nápoj

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz