Mýtné

Kolik bude Čechy stát mýtné na dálnicích v Německu? PŘEHLED

Jak to tak vypadá, mýtné na německých dálnicích čeká i řidiče osobních aut. zákon už schválila Spolková vláda. Pokud poplatky země zavede, bude to zřejmě od roku 2018.

Dálniční poplatek budou muset v Německu v budoucnu zaplatit zřejmě všichni - Němci i cizinci. I když němečtí motoristé dostanou svoje peníze možná zpátky formou úlevy na dani.


Zatím na německých dálnicích platí mýtné jen čeští řidiči s auty nad sedm a půl tuny, to se ale nejspíš příští rok změní.


Vinětu si budou muset koupit i majitelé osobáků a dodávek. Nejlevnější desetidenní vyjde v přepočtu na necelých sedmdesát korun, ta nejdražší ale na téměř sedm stovek. Roční by měla stát maximálně tři a půl tisíce.


Mýtné musí schválit ještě Spolkový sněm a Spolková rada, tam ale vládní strany nemají v současnosti většinu. Nic proto není rozhodnuté. Navíc by uvedení do praxe trvalo minimálně rok.


Zdroj: ÚAMK


Podle českého premiéra může být zákon diskriminační. V návrhu se totiž počítalo s tím, že by sice platili všichni, ale Němcům se o stejnou zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel.


Navíc se může stát, že dražší německé dálnice někteří šoféři budou objíždět po českých silnicích nižších tříd v příhraničí nebo českých dálnicích.


Další informace k předpokládané výši mýtného najdete například ZDE.

pez, Soňa Vachová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz