Pivo

Pivo má být levnější! Po Babišovi to zkouší i ODS, jde na to jinak

Po Andreji Babišovi chce levnější pivo i ODS. Nesnížila by se však DPH, ale spotřební daň. Předkladatelé totiž trvají na tom, že jde o náhradu malým podnikatelům za údajné ztráty, které jim přineslo zavedení EET.

Levnější pivo je takovým předvolebním evergreenem. Andrej Babiš se svým návrhem snížit sazbu DPH u piva z 21 na 15 % neuspěl. Teď to zkouší opoziční ODS, jde na to ale jinak. Nechce snížit přímo DPH, ale spotřební daň. Návrh by měla ve středu v prvním čtení projednat Sněmovna.

ODS navrhuje snížit spotřební daň na pivo jako kompenzaci restauratérům za zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Daň by měla klesnout ze současných 32 % na 26,8 %. U malých pivovarů by ODS daň posunula až na 12 %. Cílem prý není levnější pivo, ale krytí nákladů z EET a podpora menších pivovarů.

Změna by se ale podle občanských demokratů promítla do nákladů všech restauratérů a tudíž i do zmíněné ceny piva. "Pivovarská produkce má výrazný podíl na objemu obratů restaurací. Zatímco v luxusních podnicích může činit 'pouze' do 10 %, na venkově přesáhne i 60 % obratu," píše se v návrhu.

Související obsah

Kromě elektronické evidence se ODS ohání i tím, že daň zvedla úřednická vláda Jana Fischera jako dočasný krok. Přitom už je to více než sedm let. Spotřební daň vzrostla o 50 haléřů na půllitr, což ale činilo 33 %. Pivovary pak zdražily o korunu.

Snížení DPH na pivo, které prosazoval ministr financí, neschválila vládní koalice. Koaliční strany ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO se potom shodly, že s daní už do podzimních voleb nebudou hýbat.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz