Kyberbezpečnost

Česko má šéfa kyberbezpečnosti. První práce: "hacknuté" emaily

Česko zbrojí na kybernetickou válku. Premiér Bohuslav Sobotka dnes jmenoval do funkce nového šéfa kybernetické bezpečnosti. Stalo se to jen den poté, co republikou otřásla zpráva o tom, že ochranu ministerstva zahraničí prolomili hackeři.

Bývalý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) se přesunul do vedení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Jeho předchůdce by měl do půl roku začít řídit nový úřad, jehož hlavním úkolem bude vést kybernetickou válku - tedy zejména proti hackerům.

Stal se jím Dušan Navrátil a jeho celá funkce zní: vládní zmocněnec pro oblast kybernetické bezpečnosti. "Bezpečnostní rizika se v Evropě prudce zhoršují a kybernetické útoky se v stávají vlastně standardem," řekl dnes při svém jmenování Dušan navrátil. Nové kybernetické centrum má vyrůst v části původních kasáren v Brně-Černých polích a má v něm pracovat na čtyři stovky lidí.

Jmenování Navrátila do čela úřadu vyšlo shodou okolností na den poté, co ministerstvo zahraničí muselo přiznat, že jej několik měsíců úspěšně infiltrovali hackeři. "To nebude ojedinělý případ, těch případů bude - se domnívám - podstatně více," myslí si nový vládní zmocněnec pro oblast kybernetické bezpečnosti.

Související obsah

Lubomír Zaorálek, který se stal taky obětí hackerů, se domnívá, že šlo o sofistikovaný útok vedený cizí zemí."Musel být podle odborníků prováděný nějakým zahraničním státem. Také mi sdělili, že způsob, jakým byl útok proveden, velmi připomíná charakter útoků, které byly provedeny na internetový systém demokratické strany ve Spojených státech amerických," komentoval to Lubomír Zaorálek. Americké ttajné služby obviňují z kybernetických útoků během prezidentských voleb Rusko.

Související obsah

Hackerský útok na ministerstvo zahraničí, díky kterému měli podle web Info.cz hackeři získat sedm tisíc dokumentů, budou řešit ministři na nejbližším zasedání vlády. Jenže zřejmě v režimu důvěrné.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz