Bydlení

Lahodné ovoce z květináče! Jak plody vypěstovat doma? NÁVOD

Lahodné ovoce z květináče! Jak plody vypěstovat doma? NÁVOD
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

I exotické ovoce si můžete vypěstovat doma v květináči. Pecky, které v plodech najdete, nevyhazujte. Zkuste je doma zasadit a časem vám vyroste ovoce plné vitamínů. Přinášíme vám postup pro zasazení manga, avokáda a meruňky.

Mango

Semeno manga opatrně vyndáte z dřevnatého obalu a zasadíte do půdy budoucím klíčkem dolů. Směr růstu klíčku poznáte snadno z tvaru semene. Pro mangovník je vhodný větší květináč. Květináč musí být hlavně vysoký, protože hlavní kořen je poměrně dlouhý. Zeminu udržujte vlhkou a rostlinka vyraší zhruba za 3 až 4 týdny.

Související obsah


Mango má rádo teplo a světlo. Po celý rok ho potřebuje dostatek. Mango snáší i prudké sluneční záření a je náročnější na teplotu. V době vegetace by se měla pohybovat mezi 24-27°C, v zimním období pak kolem 17-24°C.

Zdroj: Thinkstockphotos


Rostlinu musíte pravidelně zalévat. V době kvetení a tvorby plodů zálivku omezte. Mangovník není náročný na půdu, ale nesnáší těžké promáčené substráty. Vhodná je směs z listovky, rašeliny, kompostu a hrubšího písku.

Avokádo

Pecka se sází co nejdříve, protože si dlouho neudrží klíčivost. Jako substrát je vhodné použít dobrou zahradní zem s rašelinou a pískem. Semeno by mělo směřovat špičkou nahoru a vršek by měl ze substrátu vyčnívat. Pokud jsou oba konce kulaté, položte ji jen na povrch substrátu a zasaďte teprve po vyklíčení.

Půda nesmí být mokrá, pouze vlhká. Rostlinka roste rychle a může mít i více kmínků, první náznaky rostlinky uvidíte už po 4 týdnech. Později se její růst zpomalí. Po půl roce doroste 50 cm a vyžene první větve.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

Optimální teplota pro rostlinu v létě je kolem 25 stupňů. V zimě vyhovuje teplota kolem dvanácti stupňů, v zimním období i méně zalévejte. V létě naopak zalévejte vydatněji. Plodů se dočkáte po šesti letech.

Meruňka

Nemáte doma zahradu, ale toužíte pěstovat meruňky? Stačí, když po konzumaci její pecku nevyhodíte. Je vhodné ji okamžitě připravit k zasazení. Pokud je totiž na vzduchu příliš dlouho, snižuje se její klíčící schopnost. Z pecky odstraňte zbývající dužninu. Je to důležité pro zabránění tvorby plísní.

Existují dva způsoby, jak zasadit meruňkovou pecku. Packu můžete zasadit i bez úprav. Pokud ale pecku nerozlousknete, bude proces klíčení trvat déle, protože výhonek musí vlastními silami pecku rozlousknout.

Je také možné zdrsnit pecku brusným papírem. Díky tomu bude semeno schopno lépe absorbovat vodu, takže klíčení bude rychlejší a zrohovatělá pecka praskne snadněji. Další možností je pecku rozlousknout a zasadit pouze semeno mandlového tvaru přímo do půdy.

Související obsah

Půda pro výsadbu by měla být písčitá a nehnojená, čímž se zabrání kromě jiného také tvorbě plísní. Po zasazení udržujte půdu vlhkou. Když jsou konečně vidět výhonky, dejte květináč na světlé místo. Nezapomeňte malou rostlinku zalévat a chránit ji před přímým slunečním světlem.

 

Zdroj: Thinkstockphotos


Na jaře meruňka obvykle kvete. Stromová kůra pomalu dostává červenohnědou barvu. Pokud vše půjde dobře, přinese mladý strom první ovoce po čtyřech nebo pěti letech.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz