Věda

NOVÉ PLANETY A ŽIVOT: Takhle budou zkoumat, jestli tam někdo je!

NOVÉ PLANETY A ŽIVOT: Takhle budou zkoumat, jestli tam někdo je!
Zdroj: NASA

Nově identifikované exoplanety v systému TRAPPIST-1 vyvolávají celou řadu otázek, jednou z nejpalčivějších je to, zda se na povrchu alespoň jedné ze sedmi planet nachází voda v kapalném stavu. To je jedna ze základních podmínek pro život, jak ho známe.

K tomu, aby astronomové určili, zda jsou exoplanety skutečně obyvatelné a mohou hostit život, čeká vědce ještě dlouhá cesta. První krok mají ale za sebou, už určili, že alespoň tři planety se nachází v obyvatelné zóně. Základní podmínkou pro život, jak ho známe, je přítomnost vody.

To záleží nejen na vzdálenosti planety od své mateřské hvězdy, ale také například na povrchu planety. Známe několik typů hvězd i planet a největší potenciál při hledání života představují planety podobné Zemi, tedy ideálními kandidáty jsou hornaté planety obíhající menší hvězdy, což je přesný příklad systému TRAPPIST-1, uvádí portál NASA.

Na vznik života na Zemi vědci ještě nenašli jistou odpověď, existuje několik teorií o něm, podle současného poznání došlo ke vzniku života zhruba před 4100 až 3800 miliony let, přičemž nejčastěji udávaná hodnota stáří Země je 4,53 miliardy let. Je tedy důležité hledat život na menších hvězdách, protože hmotnější hvězdy vyhoří mnohem rychleji (stovky milionů let). I kdyby začal život bujet velice brzy, nestihl by se vyvinout do vyšších forem.

Po úspěšné identifikaci exoplanet v obyvatelné zóně je na řadě výzkum atmosfér. Díky Vesmírnému teleskopu Jamese Webba, který by měl začít fungovat během příštího roku, by vědci měli být schopni zjišťovat chemické stopy vody, metanu, kyslíku a dalších komponentů atmosféry. Webbův teleskop by měl být schopen také analyzovat teplotu a tlak na povrchu planety, což jsou klíčové faktory pro určení jejich obyvatelnosti.

Související obsah

"Systém TRAPPIST-1 nabízí jedinečnou příležitost pro studium atmosfér kolem planet podobných Zemi v následujících deseti letech," uvedla pro NASA astronomka a jedna z vedoucích projektu doktorka Nikole K. Lewisová.

Ještě nějakou dobu bude trvat, než vědci zjistí, jestli je na exoplanetách život a jakou má podobu. Následujícím krokem bude zjišťování, jestli alespoň jedna z planet poskytuje vhodné podmínky pro život, což ještě nutně neznamená, že tam skutečně nějaké formy života vznikají.
 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz