Registr smluv

SEZNAM: Tihle poslanci zničili registr smluv. Utajují korupci?

SEZNAM: Tihle poslanci zničili registr smluv. Utajují korupci?
Zdroj: PSP ČR

Málokterý krok politiků a poslanců vyvolal takové pobouření veřejnosti jako středeční hlasování Sněmovny o registru smluv na internetu. Navzdory slibům veřejnosti i vlastním programům stran poslanci KDU-ČSL, ČSSD, ODS a KSČM zákon, který měl kontrolovat hospodaření s veřejnými penězi, mohutně osekali. Blíží se volby, podívejte se na jmenný seznam těch, kteří se rozhodli veřejnosti smlouvy utajit.

Centrální registr smluv byl plán, který si dokonce do koaliční smlouvy před čtyřmi lety zapsala vláda Bohuslava Sobotky. Ano, registr existuje, ale ve středu většina poslanců jeho smysl a účel totálně pošlapala a zničila. Vše v přímém přenosu před voliči.

K čemu má registr sloužit? Stručně řečeno - k potírání korupce a ke kontrole toho, jak stát, kraje, města, obce, úředníci a politici všech úrovní hospodaří s "našimi", tedy veřejnými prostředky, které od svých občanů stát získává.

Fyzicky je registr smluv jen internetovým úložištěm, kde musí veřejné instituce zveřejňovat své smlouvy či doklady o poskytnutí dotací. A kdokoliv pak bude mít zájem, může si kteroukoli smlouvu a doklad najít, pročíst a prozkoumat. Stačí se připojit na internet.

Smysl je jednoduchý. Když radnice a starosta libovolné obce uzavře podezřelou, korupční a třeba předraženou smlouvu se svým známým nebo příbuzným a smlouvu zavře hodně hluboko do své skříně, nikdo korupci neodhalí. Proto experti volají po tom, aby veřejné instituce, radnice i firmy vlastněné státem či městy měly povinnost téměř každou smlouvu zveřejnit.

Pokud bude smlouva takřka navždycky "viset" veřejně na internetu v registru smluv, od korupce to mnoho lidí odradí. Zpětně je totiž lze usvědčit jejich vlastními důkazy, které je zákon přinutí zveřejňovat. Tak tomu alespoň mělo být u každé smlouvy, která přesáhne částku 50 000 korun.

Zdroj: PSP ČR

Ve středu ale takřka v přímém přenosu před voliči rozhodlo 80 poslanců (ze 159 přítomných) o tom, že korupce s penězi daňových poplatníků může pokračovat. Z registru smluv totiž vyjmuli národní a státní podniky "a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu". Celkově tak poslanci před veřejností ukryli rozdělování částky zhruba 148 miliard korun.

Poslanci tak vytvořili i metodu, jak třeba z pokladny města či obce šikovně a utajeně ukrást peníze. Stačí když nějakou smlouvu neuzavře přímo radnice, ale městem zřízená a provozovaná firma. Řekněme třeba technické služby. Taková smlouva se už musí utajit, i když je předražená a podepsaná s bratrancem starosty. Kdyby ji ale podepsal za sebe starosta ve své kanceláři, musel by ji zveřejnit na internetu v registru smluv. Trik s městskou firmou ale pomůže korupci skrýt - to je osm měsíců před volbami vzkaz končící Sněmovny a politiků.

Zdroj: PSP ČR

Ostudnou novelu zákona poslancům navrhla KDU-ČSL. Ta lidovecká úprava se sice týkala prakticky výhradně jen národního podniku Budvar, ale rozpoutala očekávatelnou vlnu dalších návrhů výjimek. K Budvaru se postupně nabalily státní podniky a firmy měst a obcí. Z ČSSD hlasovalo pro utajení smluv 37 poslanců, z KSČM jich bylo 31, z ODS šest a z KDU-ČSL bylo pro utajení pět poslanců. Z ostatních stran se nepřidal nikdo, někteří poslanci naopak hlasovali proti.

Poslanci se sice hájí, že tyto smlouvy nechali utajit kvůli tomu, že jejich zveřejňování odkrývá obchodní strategie firem a neprospívá jejich podnikání, ale to jinými slovy znamená, že obětovali zájem občanů na odhalování korupce.

Novela zákona byla přijímána po mnoha změnách a opakovaných hlasováních. Prošla o jediný hlas, ale i to stačí. Novelu může ještě zastavit a vrátit poslancům Senát nebo prezident.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz