Sebevražedný atentát

Dva sebevražedné výbuchy i střelba v Homsu! Desítky mrtvých

Dva sebevražedné výbuchy i střelba v Homsu! Desítky mrtvých
Zdroj: Profimedia

Nejméně 42 mrtvých si dnes v syrském městě Homs vyžádaly sebevražedné útoky, jejichž terčem byla dvě místní sídla bezpečnostních sil, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva, která konflikt v zemi monitoruje s pomocí lidí v terénu. Podle úřadů zahynulo více než 32 osob a dalších 24 lidí bylo zraněno.

K útokům, mezi jejichž oběťmi byl podle agentur velitel regionální části vojenské rozvědky, se přihlásila islamistická Fronta dobytí Sýrie blízká teroristické síti Al-Káida.

"Atentáty zasáhly regionální sídla státní bezpečnosti a vojenského zpravodajství, která leží ve dvou čtvrtích v centru města," řekl zahraničním agenturám představitel londýnského sídla organizace. Podle místních médií byla v místech útoků slyšet kromě výbuchů i střelba, která trvala asi dvě hodiny.

Fronta dobytí Sýrie v prohlášení upřesnila, že na dvě sídla vládních bezpečnostních sil útočilo celkem pět sebevrahů, kteří zabili více než 40 osob. Podle státní televize tři džihádisté zaútočili na úřad státní bezpečnosti a ostatní na sídlo vojenské rozvědky s cílem zabít i jejího velitele. Napadené budovy, které jsou dobře střeženy, leží od sebe asi 2,5 kilometru, poznamenala agentura AP.

Související obsah

Třetí největší syrské město Homs je v rukou autoritativního režimu prezidenta Bašára Asada. Podle agentury Reuters výjimkou je ale jedna čtvrť, kterou kontroluje ozbrojená umírněnější opozice.

Válka v Sýrii začala před lety krvavým potlačením prodemokratických demonstrací. Konflikt se zkomplikoval zesílením islamistických skupin a intervencemi regionálních a mezinárodních mocností. Boje si vyžádaly odhadem více než 310.000 mrtvých a vyhnaly z domovů miliony lidí. V Homsu zaútočili radikálové vícekrát, většinou se k sebevražedným atentátům přihlásil takzvaný Islámský stát. Loni zde dvojitý atentát zabil 64 lidí, převážně civilistů.

tn.cz / gar

K tématu Sebevražedný atentát

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz