Bydlení

Rodina postavila eko dům pod skleněnou kopulí! Kvůli zelenině!

Rodina postavila eko dům pod skleněnou kopulí! Kvůli zelenině!
Zdroj: facebook

Manželé Marie a Benjamin dali nahlédnout do jejich nádherného domu, který připomíná ledové iglú. Na ostrově Sandhorney za polárním kruhem ho postavili pro sebe a své čtyři děti, pro které chtěli ekologický domov. Dům tak přikryli skleněnou kopulí.

Nádherná příroda na norském ostrově Sandhornøya je teď jediným společníkem šestičlenné rodiny, která se za polární kruh rozhodla odstěhovat v roce 2013. Hjertefølgerovi chtěli od základu změnit svůj životní styl.

Postavit ekologickou stavbu trvalo rodině 3 roky. Dům má 5 ložnic a zahradu. V přízemí je velký společenský prostor spojující obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Ekologická stavba začala rodině sloužit i jako tělocvična, kde se cvičí jóga.

Kolem stavby umístili solární kupoli, která dům chrání před větrem a mrazem. Hlavním důvodem, proč se rozhodli dům postavit ve skleněné kopuli, bylo přání pěstovat potraviny. Dům ale stojí za polárním kruhem, kde je tři měsíce v roce tma, takže v té době nejde nic pěstovat ani ve skleníku. Díky skleněné kupoli však mohou majitelé pěstovat oblíbené plodiny o mnoho měsíců déle, než kdyby měli standardní dům se zahradou.

Související obsah


 

Kopule udržuje výborně teplo, takže rodině dovoluje na zahrádce pěstovat rajčata, papriky, okurky i některé druhy ovoce. "Ten pocit, když vstoupíme do našeho domu, je poněkud odlišný od toho, když vejdeme do jiného. Téměř slyším ten klid. Špatně se to vysvětluje. Ale těžko by šlo zažít takový pocit v domě, který by pro nás navrhl a postavil někdo jiný než my sami," řekla zahraničním médiím Ingrid, která své čtvrté dítě porodila přímo v domě. 

Dům je postavený z mazaniny, kterou majitelé domu ponechali v původní, přírodní barvě. Elektrickou energii rodina získává díky solárním panelům, které jsou pod skleněným poklopem.

"Vždycky jsem chtěla žít u moře a mít ekologický dům. Atmosféra tady je nezaměnitelná," dodala žena. Otec rodiny Benjamin Hjertefølger si po letech dřiny a  plánování nyní užívá pohled ze střechy domu na nádhernou polární září.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz