Převod

Převádíte auto? Přehled věcí, na které si dát pozor

Převádíte auto? Přehled věcí, na které si dát pozor
Zdroj: Profimedia

K úspěšnému převodu auta a změně v registru potřebujete spoustu platných dokladů. Pozor na lhůty a především na to, komu doklady a auto svěřujete.

Prodali jste své auto a čekáte, až si ho nový majitel na sebe přihlásí? To by mohla být velká chyba. "Podle nové právní úpravy hrozí pokuta až 50 000 korun, pokud prodávající neprovede odhlášení vozidla na nového majitele v zákonné lhůtě do deseti dnů," varuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Tíha odpovědnosti tak stojí na prodávajícím, který by se neměl stoprocentně spoléhat jen na kupujícího, že všechnu administrativu zařídí. Stát nicméně vyhověl stížnostem a rostoucím komplikacím a aspoň umožnil, aby šlo vozidlo registrovat na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností. Není tedy nutné vše realizovat v místě bydliště prodávajícího, což bylo v případě koupě vozu z druhého konce republiky dost nekomfortní.

"Změna má ochránit zákazníky před nákupem vozu s nejasným právním původem nebo s chybami v dokumentaci. Kupce ojetého vozu se to dotýká především při koupi od soukromé osoby nebo od prodejce, který nemá kapacity na prověření vozu a na vyřízení veškeré legislativy. V případě právních vad na vozidle kupující riskuje, že s ním nebude moci vůbec jezdit!" upozorňuje Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Aby nemusely obě strany, tedy kupující a prodávající, na úřad společně, lze vystavit plnou moc. Tu lze poskytnou i třetí straně, tedy někomu, kdo změny v registru vozidel zařídí. Ovšem důležité je myslet na to, že plná moc musí být notářsky ověřená.

Některé firmy nabízejí také vyřízení celé administrativy za kupujícího nebo prodávajícího, ale tady velký pozor na to, co je to za společnost. Pokud třeba nabízí, že odveze vozidlo k evidenční kontrole a zařídí přihlášení, je nutné si ověřit, zda se skutečně jedná o zavedenou a existující společnost. Pokud dá někdo z ruky auto i doklady, mohlo by se také stát, že skončí bez auta.

Související obsah

"Důvěřujte jen zavedeným společnostem, případně se obraťte na obchodníka s ojetými vozy, který nabízí, že administrativu spojenou s převodem vozidla zařídí. V Auto ESA jsme na to dostatečně připraveni, vše vyřídíme za vás a garantujeme včasnost registrace," doplňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Nejčastější chybou spojenou s přihlašováním vozidla je opomenutí evidenční prohlídky, případně propadnutí lhůty její platnosti. Bez evidenční prohlídky vozidlo přihlásit nejde. Na evidenční kontrole se prověřují především všechny identifikátory vozidla a také se zapisuje stav najetých kilometrů.

Posledním nezbytným prvkem k úspěšné registraci vozidla je samozřejmě platné zákonné pojištění. Bez něj vozidlo nesmí na silnice a bez platného povinného ručení úřad novému majiteli ani nevydá osvědčení o registraci.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz