Věda

Vědci tvrdí, že život vznikl "těsně" po Zemi, našli prý nejstarší fosílie

Vědci tvrdí, že život vznikl "těsně" po Zemi, našli prý nejstarší fosílie
Zdroj: Profimedia

O tom, kdy se na Zemi objevil první život, vedou vědci neustálé spory. Trochu světla do problematiky by mohl vnést objev zkamenělých mikroogranismů, které se mohly vyvinout už před 4,2 miliardami let, patřily by tak k nejstarším formám života na Zemi. Objev byl prezentován v časopisu Nature.

Na kanadském nalezišti Nuvvuagittuq v provincii Québec nalezli vědci minerál se zkamenělými mikroogranismy, jejichž staří se odhaduje na 3,77 až 4,29 miliard let, jednalo by se tak o nejstarší organismy na Zemi.

Zkamenělé částečky nalezli vědci na minerálu zvaném hematit, který pocházel z podvodních hydrotermálních průduchů, což by podle výzkumu mohla být první místa, kde vznikal pozemský život. Zajímavé je, že zkameněliny jsou velmi podobné strukturám, které vznikaly v mnohem mladších dobách.

Organismy mají podle studie rozměr několikrát menší než je tloušťka lidského vlasu. Podle Matthewa Dodda, který analyzoval vzorky na londýnské univerzitě, přinese objev světlo do toho, jak vznikal život na naší planetě.

Všechny podobné objevy vyvolávají mezi vědci pochyby. Výsledky mohla ovlivnit celá řada faktorů, od teplot po vysoký tlak, kterému byl minerál po dlouhou dobu vystaven. Vzorek by také ukazoval na to, že se život na Zemi začal tvořit velice brzy po jejím zformování.

Související obsah

Výzkum původu života na Zemi je také velmi důležitý pro hledání života ve vesmíru. Tyto organismy pochází z doby, kdy byla podle všeho na Marsu voda v tekutém stavu, díky čemuž by se tam také mohl tvořit podobný život. Dosavadní výzkum Marsu by v tom případě hledal stopy života na špatných místech, protože se na hydrotermální průduchy nesoustředil.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz