Mezinárodní den žen

MDŽ ve znamení vzpoury! Ženy chystají bláznivou věc. Přidáte se?

MDŽ ve znamení vzpoury! Ženy chystají bláznivou věc. Přidáte se?
Zdroj: Thinkstockphotos

Karafiátům, chlebíčkům a čokoládám už dávno odzvonilo. Letošní Mezinárodní den žen (MDŽ) se ponese ve znamení vzpoury proti nadvládě mužů.V Británii ženy nejdou do práce, v Česku startuje konference o rovnosti platů.

Po desetiletích, které jsme strávili pod nadvládou komunistické strany a byli nuceni každý 8. březen oslavovat jako svátek žen, se mnozí dnes k tomuto dni staví s odporem. Je ale důležité si uvědomit, že MDŽ nevymysleli komunisté, ale jedná se o mezinárodní svátek, který připomíná stávku newyorských švadlen v roce 1908.

A zatímco komunisté MDŽ brali jako příležitost k propagandě, dnes se znovu vrací jeho feministický význam. Ženy se v tento den snaží upozornit na svou nerovnost s muži.

Například ve Velké Británii vyhlásili dnes tzv. Den bez žen (A Day Without a Woman). Organizátoři akce vyzývají ženy po celém světě, aby dnes nešly do práce a na jeden den se vzdaly nakupování (nebo nakupovaly pouze v obchodech, které vlastní ženy). Chtějí tak upozornit na to, jak velký podíl mají ženy na světové ekonomice. Všichni, kteří chtějí tuto myšlenku podpořit, by si dnes měli obléci něco červeného nebo v práci alespoň otevřít téma rovného postavení mužů a žen.

Některé firmy už dříve avizovaly, že kvůli stávce omezí provoz, a například školy v Severní Karolíně zrušily ve středu vyučování.


Slaví Češi MDŽ? Podívejte se na anketu:

Pozadu ale nezůstávají ani ženy v Česku. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová dnes v Praze zahájí konferenci "22 % K ROVNOSTI". "Rozdíl v odměňování žen a mužů je u nás jeden z největších v EU. Je naprosto zásadní, aby se na tuto oblast kromě veřejného sektoru zaměřily i firmy - a to nejen na téma spravedlivého odměňování, ale také na větší zastoupení žen ve vedení společností. Úspěšné firmy dobře vědí, že se jim to vyplácí,“ uvedla Marksová.

Rozdíl v odměňování žen a mužů činí v České republice 22,5 procenta. V otázkách rovného odměňování je Česká republika druhou nejhorší zemí v rámci EU, evropský průměr totiž činí 16,7 procenta. Průměrný plat muže a průměrný plat ženy se v ČR liší přibližně o 7000 Kč měsíčně a ročně tak v rozpočtech rodin chybí téměř 81 000 Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

MDŽ: Humorný den v životě socialistické ženy
Proč jsou ženy silnější než muži

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz