Ivan Mládek

Ivan Mládek promluvil: Jak to bylo s Jožinem z bažin a se slivovicí

Ivan Mládek promluvil: Jak to bylo s Jožinem z bažin a se slivovicí
Zdroj: Profimedia

Český zpěvák, skladatel a humorista Ivan Mládek zavzpomínal na to, jak vznikal legendární hit Jožin z bažin. Autor textu Zdeňek "Kňučík" Navrátil totiž před týdnem ve zlínské nemocnici podlehl následkům dlouhodobé nemoci, která se u něj zhoršila po autonehodě.

Mládka k oživení vzpomínky na vznik legendární písně přivedlo úmrtí zlínského humoristy Zdeňka "Kňučíka" Navrátila, který si podle Mládkových vlastních slov u populárního zpěváka píseň objednal.

"Někdy koncem roku 1976 byl už Banjo Band hodně populární a v rozhlase se od rána do večera hrály naše písničky. Když jsme měli koncert ve Zlíně, přišel za mnou Zdeněk Navrátil a přečetl mi krátkou básničku o úchylném exhibicionistovi Jožinovi, který vylézá poblíž tehdejšího Gottwaldova z bažiny a obnažuje se před procházejícími pracovnicemi obuvnických závodů," vzpomíná pro TN.cz Ivan Mládek.

"Zdeněk mi nabídl obchod. Když prý se mi podaří napsat o Jožinovi písničku a natočit ji do rozhlasu, přiveze mi do Prahy velký demižón slivovice. Hned jsem ho upozornil, že o jeho Jožinovi písničku napsat nelze, že bych si musel vymyslit nějaký jiný příběh. A ještě cestou domů jsem napsal dnes už všeobecně známou volovinku a vymyslel k ní vlezlou a lehko zapamatovatelnou melodii," vzpomíná Mládek.

Související obsah

V rozhlase jej ale s písničkou vyhodili. Jožina se Mládkovi podařilo prosadit až na druhé desce, vydané hudebním vydavatelstvím Panton. "A to díky redaktorům Sigmundovi a Maláskovi, kteří měli smysl pro náš humor," prozradil Mládek.

Tím, že se písnička dostala do rozhlasu, splnil Mládek svůj závazek a mohl se dožadovat demižonu slivovice. S tou to ale nakonec bylo úplně jinak.

Související obsah

"Úspěch Jožina z bažin však vysoce překonal moje očekávaní a tak jsem po Zdeňkovi slivovici nevyžadoval a naopak až do jeho smrti vozil slivovici já jemu. Považoval jsem to za svou morální povinnost," dodává Mládek.
 

Nejvtipnější verze Jožina z Bažin z ruské obdoby pořadu Tvoje tvář má známý hlas:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz