Hladomor

Varování OSN: Svět je na pokraji humanitární katastrofy!

Varování OSN: Svět je na pokraji humanitární katastrofy!
Zdroj: Profimedia

Šéf Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí Organizace spojených národů Stephen O´Brien v pátek varoval, že lidstvo zažívá největší humanitární krizi od konce druhé světové války. Podle O´Briena hrozí rozsáhlý hladomor, kvůli kterému by mohlo přijít o život až 20 milionů lidí!

Stephen O´Brien se vrátil z cesty po Keni, Jemenu, Jižním Súdánu a Somálsku, čtyřech zemích, které jsou podle OSN nejvíce ohroženy hladomorem. V pátek vyzval členy Rady bezpečnosti OSN, aby přistoupili k razantní akci.

"Stojíme před kritickým bodem dějin. Od počátku roku čelíme nejhorší humanitární krizi za dobu existence OSN," varoval O´Brien členy Rady bezpečnosti OSN. "Nyní více jak 20 milionům lidí ve čtyřech zemích hrozí hladomor. Bez společného a koordinovaného celosvětového úsilí, lidé prostě vyhladoví k smrti," řekl během svého projevu.

Podle O´Briena v Jemenu, který sužuje občanská válka, potřebují pomoc OSN dvě třetiny obyvatelstva, tedy více jak 18 milionů lidí. A sedm milionů obyvatel Jemenu trpí podvýživou. V Jižním Súdánu už byl vyhlášen hladomor. Pomoc potřebuje 7,5 milionu lidí, přičemž 3,4 milionu bylo vyhnáno z domovů.

V Somálsku, které v roce 2011 hladomor zažilo, potřebuje pomoc 6,2 milionu lidí a z toho téměř tři miliony potřebují pomoc neodkladnou. Podvýživa tam hrozí více jak milionu dětí mladších pěti let. V Keni potřebují pomoc téměř tři miliony lidí a během měsíce by mohl být ohrožen hladomorem další milion Keňanů.

Související obsah

O´Brien během proslovu vyzval k rychlému uvolnění prostředků, které by umožnily katastrofu odvrátit. K tomu je ale potřeba nejpozději do července sehnat 4,4 miliardy dolarů (111 miliard korun). Jinak se OSN obává, že děti kvůli podvýživě nebudou moci chodit do škol a prostředky investované do ekonomického rozvoje přijdou nazmar.

"Co jsem viděl v Somálsku bylo opravdu znepokojující. Ženy a děti týdny chodí a hledají jídlo a vodu. Přišli o všechen dobytek, vodní zdroje vyschly, nemají jak přežít. Když je všechno ztraceno, ženy, chlapci, dívky i muži se teď přesouvají z venkova do měst," uvedl O´Brien.
 

vbo, TN.cz

K tématu Hladomor

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz