Plameňák

Smrt plameňáka v Jihlavě nebyla první. Zemřelo jich už několik!

Vypátrali jsme jednoho z malých chlapců, kteří v jihlavské ZOO ubili vzácného plameňáka. Jeho matka slíbila, že ho potrestá. Oficiálnímu trestu soudů ale celá skupinka malých útočníků kvůli nízkému věku ujde. Rodiče patrně budou muset uhradit škodu a už se o ně také zajímá sociálka. Není to ale první případ útoku na zdejší plameňáky. Umírali už dříve...

Malý chlapec je jedním z trojice kamarádů ve věku 5, 6 a 8 let, kteří v jihlavské ZOO klacky a kameny umlátili a následně i ukopali vzácného plameňáka. Krutě a bezdůvodně. Zvířeti přerazili nohu tak, že kost přeťala cévy a pták vykrvácel.

Pro chovatele je to velká ztráta. "Jde o plemenného samce, odchoval nejméně osm mladých," lituje plameňáka ošetřovatel Richard Viduna.

Tři malí vandalové se po činu dali na útěk. V ulicích města je ale chytili strážníci. "Všimli jsme si jich na kamerách, vyslali jsme na místo hlídku a ta je chytila,"popsal zákrok Stanislav Maštera z městské policie v Jihlavě.

Související obsah

Toto byl dialog, který se odehrál mezi matkou jednoho z malých surovců a reportérem TV Nova:

R: Váš mladej měl v pátek problém, že?
M: Ano...
R: Vám přijde to jednání normální ?
M: Ne.
R: A potrestáte to nějak ?
M: Ano...

Rodiny všech tří dětí bydlí v jednom a tom samém domě v centru Jihlavy, případ už začala prověřovat republiková policie. "Řešíme to jako podezření z trestných činů týrání zvířete a poškození cizí věci," potvrdil mluvčí policie David Linhart.

Vzhledem k nízkému věku pachatelů policisté případ s největší pravděpodobností odloží. Pokračovat by ale měl v rovině občanskoprávní a už ho řeší i sociálka. "Cena plameňáka je padesát tisíc korun," tvrdí ošetřovatel Richard Viduna.

Jihlavská ZOO chce nechat škodu za ubité zvíře zaplatit rodiče chlapců. Zároveň plánuje zpřísnit bezpečnostní opatření. "Nejvíc by nám pomohlo, když se návštěvníci budou dívat kolem sebe a reagovat na to," apeluje na návštěvníky ošetřovatel Richard Viduna.

Plameňáky v Jihlavě už někdo zabíjel i dříve


Není to první podobný případ, který se v jihlavské ZOO odehrál. V srpnu 2012 někdo házel po tamních plameňácích kamenem a jednoho ranou do hlavy zabil. "Pitva prokázala, že plameňák uhynul po úderu tupým předmětem do hlavy,“ potvrdila tehdy policejní mluvčí Jana Kroutilová. Podle zoologa Jana Vašáka šlo tenkrát o desetiletou chovnou samici, která každý rok vyvedla mládě:

Související obsah

A ještě o rok dřív museli dalšího zraněného plameňáka ve výběhu ošetřovatelé utratit. "Někdo mu ve výběhu zlomil nohu,“ řekla mluvčí zahrady Kateřina Kosová.

Ještě horší případ útoku v ZOO se stal před pár dny ve Francii. Pytláci tam zastřelili nosorožce a motorovou pilou mu odřízli roh, který ukradli.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz