Kosmonaut

Rusko hledá kosmonauty! Chce je poslat na ISS a poprvé na Měsíc

Rusko hledá kosmonauty! Chce je poslat na ISS a poprvé na Měsíc
ISS Zdroj: NASA

Dneškem zahájila ruská kosmická agentura Roskosmos otevřený nábor kosmonautů. Přihlásit se může skoro každý, vybráno bude šest až osm lidí. Budou nejen testovat novou raketu, ale Rusové je chtějí poslat poprvé i na Měsíc.

Otevřený nábor znamená, že se na adepta na kosmonauta může přihlásit skoro každý Rus. Ruské občanství je první podmínkou. Druhou je věk nad 35 let a povinná znalost angličtiny. Výhodou je pro uchazeče, pokud někdy pracoval v kosmickém či alespoň leteckém průmyslu. Co naopak nerozhoduje, jak organizátoři náboru oznámili, je pohlaví a národnost uchazečů.

Co na nové ruské kosmonauty čeká? Jak dnes v Moskvě řekl náměstek agentury Roskosmos Alexandr Ivanov, nejprve to bude zkouška nové ruské rakety Feděracija (Federace), která poletí zatím jen na mezinárodní stanici ISS.

Související obsah

Druhý cíl je ovšem vpravdě historický. Ten, kdo projde náborem a dostane se přes výcvik až do skafandru, možná jako první Rus spočina na Měsíci. Tam se totiž vybíranou osádku chystá Roskosmos poslat. Bude to poprvé, co se po měsíčním povrchu projdou Rusové.

Související obsah

První cíl je téměř na dosah. Loď Feděracija by měla ke svému prvnímu, zatím bezpilotnímu testovacímu startu vzlétnout už v roce 2019. Vynášet ji do vesmíru bude nosná raketa Angara.

Související obsah

Zatím má Rusko připravených 30 kosmonautů, přičemž polovina z nich už jsou mazáci se zkušeností s pobytem ve vesmíru. Teď k nim tedy přibudou nové posily z řad veřejnosti. Poprvé tento otevřený nábor pořádali Rusové před pěti lety, teď ho opakují. Jinak se až do té doby mohli stát kosmonauty výhradně armádní piloti nebo lidé z oboru kosmonautiky.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz