Ebola

Podezření na ebolu: Zásah hasičů, ochranná zóna, masky, obleky!

Dramatickou noc mají za sebou všechny složky záchranného systému Libereckého kraje. Na dispečink se ozvala žena, která se vrátila z exotické země a bylo u ní podezření na nebezpečnou infekční nákazu. Záchranáři nemohli vyloučit ani ebolu, a proto byl vyhlášen první stupeň poplachu a na místo byl vyslán speciální tým.

Celou událost nastartoval telefonát na tísňovou linku záchranářů z Ludvíkova pod Smrkem. "Prosím vás, já bych potřebovala pomoc. Já bych potřebovala pomoc pro holčinu, která se teď vrátila ze Sumatry..." Tato věta spustila akci, kterou do poslední chvíle i záchranáři považovali jen za cvičení. Mladá žena měla mít podle volající na těle i puchýře i stopy po hmyzím kousnutí.

Podezření padlo i na smrtící ebolu. "Měla zdravotní komplikace. Především šlo o teploty, zchvácenost a nevolnost," uvedl mluvčí záchranářů Michael Georgiev . Událost se v obci rychle roznesla a lidé měli strach, alespoň někteří. Zásah všech jednotek integrovaného záchranného systému libereckého kraje začal v Ludvíkově pod Smrkem kolem půlnoci a protáhl se až do čtvrté hodiny ráno.

Související obsah

A manévry to byly skutečně veliké. Velení převzala krajská hygienická stanice a v kilometrovém okruhu kolem Ludvíkovic se vytvořila ochranná zóna. "Kolem epicentra byla vytyčena ochranná zóna a my jsme v tomto úseku provedli uzavření komunikace," potvrdila mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

Související obsah

Zasahovali i hasiči. "Zajišťovali jsme hlavně dekontaminaci , takže hasiči postavili dekontaminační stanoviště a použili jednorázové ochranné obleky," popsala zásah mluvčí hasičů Zdeňka Štrauchová.

Související obsah

Na místo vyjela z Turnova speciální sanita s biovakem, který minimalizuje kontakt záchranářů s infikovaným. "Vyhodnotili jsme to jako vysoce rizikový, jako prioritu jedna, aby došlo k ochraně posádky a lidí kolem," dodal za záchranáře mluvčí Michael Georgiev.

Během akce hygienici nakažení ženy smrtelnou ebolou vyloučili, přesto opatrnost byla stále na místě. "Hasiči pomohli s naložením do vozu a na závěr provedli dekontaminaci použitých ochranných prostředků," uvedla mluvčí hasičů. Transport nemocné ale stále probíhal v ochranných pomůckách. Mladá žena je hospitalizována na infekčním oddělení v liberecké nemocnici. K jejímu stavu se nemocnice zatím nevyjádřila.

tn.cz / gar

K tématu Ebola

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz