Diamant

V Botswaně našli obrovský diamant: Neuvěříte, kolik váží!

V Botswaně našli obrovský diamant: Neuvěříte, kolik váží!
Zdroj: Lucara Diamond Corporation

Těžařská společnost Lucara Diamond Corp. slaví úspěch. Za jediný týden objevila druhý i šestý největší diamant v historii. Takto významný nález byl zaznemanán pouze jednou. Před více než sto lety!

Kanadská těžařská společnost Lucara Diamond Corp. našla v dole v Botswaně diamant, který váží neuvěřitelných 1111 karátů! (zhruba 222 gramů). Jedná se tak o vůbec druhý největší diamant v historii. Drahokam měří 65 x 56 x 40 milimetrů.

"Určit hodnotu u tak mimořádného kamene je téměř nemožné. Ocenění je velmi závislé na barvě, čistotě a vlastnostech brusu a leštění," citoval Bloomberg experta Edwarda Stercka.

Související obsah

Je však jasné, že cena bude v řádech milionů. Těžařská společnost Lucara totiž v červnu prodala daiamant mnohem "lehčí" diamant - vážil 341,9 karátů - v přepočtu za 500 milionů korun.

Zdroj: Lucara Diamond Corporation

Lucara uvedla, že se nejedná o jediný velký nález z tohoto dolu. Během jediného týdne nalezli těžaři diamant o váze 813 karátů (šestý největší v historii) a 374 karátů.

Prvenství si stále drží diamant s názvem Cullinan,který byl objeven v roce 1905 v Jihoafrické republice. Měl neuvěřitelných 3106 karátů, byl ale rozdělen do několika menších kamenů. Dva nejvěší o váze 530, 2 karátů a 317, 4 karátů jsou součástí britských korunovačních klenotů.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz