Spánek

Chcete být ráno svěží? Přesně v tuto hodinu musíte do postele!

Chcete být ráno svěží? Přesně v tuto hodinu musíte do postele!
Zdroj: Thinkstockphotos

Pokud chodíte do postele směšně brzy, abyste dříve vstali, nebo se cítíte ráno unavení, i když spíte 8 hodin, čtěte dál. Pravděpodobně děláte něco špatně, ale nemusíte si hned zoufat.

Mezi lidmi převládá představa, že by měli každou noc spát alespoň 8 hodin. Pokud však chodíte do práce na šestou, museli byste do postele kolem deváté hodiny. I vy jste navíc určitě zažili pocit, kdy jste byli ráno unavenější, než večer, přestože jste spali dlouhou dobu.

Podle vědců totiž více záleží na tom, kdy se vzbudíme, než kolik spíme hodin. Informuje o tom portál Mirror. Když vás drnčení budíku vytrhne ze spánku ve špatnou dobu, budete celý den vyčerpaní a nepříjemní. Abyste byli svěží, musíte se probudit po skončení jednoho spánkového cyklu.

Většina z nás ke svěžesti potřebuje pět až šest spánkových cyklů za noc. Každý z nich trvá asi 90 minut, k čemuž byste měli přičíst ještě 14 minut, které člověk průměrně stráví usínáním. Z toho se dá tedy jednoduše určit, v kolik hodin přesně byste měli jít spát.

Související obsah

Vstáváte v 6:00

Pokud potřebujete vstávat v šest hodin ráno, musíte se ke spánku uložit v 20:46, 22:16 nebo 23:46. Jestliže jste spíše sova, než ranní ptáče, můžete dokonce do postele až po půlnoci - přesněji v 1:16.

 

Vstáváte v 7:00

V tuto dobu zvoní budík zřejmě většině z nás. Znovu záleží na tom, jestli potřebujete spát méně, nebo více hodin. Abyste se vzbudili v té správné fázi, jděte spát ve 21:46, 23:16, případně v 0:46 nebo 2:16.

Vstáváte v 8:00

Pokud nemusíte vstávat extrémně brzy, stačí jít spát ve 22:46, nebo 0:16. Jestliže vám nevadí spát méně, abyste se cítili nabití energií, můžete jít do postele až v 1:46 nebo 3:16.

Další časy, kdy chodit spát, abyste se vzbudili odpočatí, najdete ve SPÁNKOVÉ KALKULAČCE. Stačí zadat, kdy potřebujete vstávat, a kliknout na modré políčko.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŽIVOT BEZ SPÁNKU: Tenhle muž už 5 let nespal! Nesmí usnout, protože by ho čekala smrt

MUŽI VS. ŽENY: Kdo potřebuje déle spát? Vědci přišli s jasným důkazem!

Rádi si přispíte? Budete v šoku, co s vámi udělá půlhodina spánku navíc
Spánek a štíhlá linie: jak spolu souvisí?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz