ANO

ANO zmírnilo morální kodex. Není to kvůli Babišovi, brání se strana

ANO zmírnilo morální kodex. Není to kvůli Babišovi, brání se strana
Zdroj: Profimedia

Strana ANO letos celkem nenápadně a potichu změnila svůj morální modex. Ačkoliv ANO tvrdí, že změna rozhodně nemá žádnou souvislost s kauzami Andreje Babiše, přesto mu změna velmi nahrává. Jinak by možná brzy musel opustit vlastní stranu ANO. Tedy pokud by vyslyšel morální kodex...

Babišovo podivné čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo vyšetřuje policie i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). K tomu se přidalo podezření, že Babiš slovy premiéra Sobotky "o*ebal stát na daních" z korunových dluhopisů Agrofertu. Podle něj před lety patrně neměl dostatek peněz na koupi Agrofertu a že některé obchody, které uzavíral prakticky sám se sebou, jsou dost pochybné a buď nadhodnocené nebo podhodnocené.

V mnoha z těchto kauz hrozí Andreji Babišovi trestní stíhání. To samozřejmě ještě neznamená automaticky vinu a nejde ani o rozsudek. ANO ovšem své voliče zaujalo třeba i svým morálním kodexem strany, který na takové potíže svých členů pamatuje.

Související obsah

Morální kodex má jednoznačné řešení - vyhazov z funkcí i ze strany. Trestně stíhaný člen ANO by měl složit svůj mandát (například poslance) a rezignovat na svoji funkci v ANO i na své členství ve straně.

Kdyby tedy Andreje Babiše kvůli některé z jeho podezřelých kauz začala trestně stíhat policie, musel by v souladu s původním morálním kodexem strany ANO odevzdat mandát poslance, složit funkci ministra, předsedy strany, vrátit svoji stranickou legitimaci a s kolegy se rozloučit. Tedy alespoň pokud by chtěl naplnit morální kodex vlastní strany:

Zdroj: TN.cz

Jenže teď už Andrej Babiš nemusí odstupovat, vracet mandát a odcházet ze strany. Hnutí letos v lednu totiž tento bod výrazně zmírnilo. Rezignaci musí člen strany složit pouze pokud bude "podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin".

I kdyby se dokonce i toto všechno stalo a policie trestně stíhala Andreje Babiše třeba kvůli podvodu s dotacemi na Čapí hnízdo, může zůstat klidný. Morální kodex totiž nově odchod a rezignaci nařizuje výhradně pokud je trestný čin "spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce".

Zdroj: TN.cz

Jak se tohle stalo a proč ANO zmírnilo svá morální pravidla? Podle vyjádření ANO to s Babišem vůbec nesouvisí. "Usnesení bylo sepsáno a schváleno na návrh regionů. Předkladatelé argumentovali tím, že trestní stíhání je často zastaveno bez podání obžaloby a je v něm teprve prověřováno podezření ze spáchání trestného činu, které se vůbec nemusí ukázat jako podložené," uvedl Vladimír Vořechovský z "divize komunikace" strany ANO.

Jak Vořechovský TN.cz potvrdil, výbor strany morální kodex pozměnil 23. ledna. Stalo se tak na návrh straníků ANO z Ústeckého kraje. Jeden jejich člen začal být totiž trestně stíhaný a ze strany musel vystoupit. Později se ukázalo, že se ničeho nedopustil, ale zpět své funkce nezískal. S tímto vysvětlením se výbor strany ANO spokojil a morální kodex upravil. Andrej Babiš by teď musel být obžalován - a to za čin související s jeho funkcí - aby ho mohli či měli spolustraníci vyhodit.

Že to s dodržováním morálního kodexu Andrejem Babišem ale nebude tak horké, dokládá čtvrtý bod morálního kodexu, který je od počátku neměnný: "IV. Zvolený Reprezentant nefiguruje v žádném střetu zájmů. V případě, že by u něj střet zájmů nastal, vyřeší jej co nejrychleji, bez ohledu na osobní zájmy zvoleného Reprezentanta."

Související obsah

Jak známo, Andrej Babiš vytrval jako ministr financí a jeden z nejbohatších podnikatelů v Česku, v jasném střetu zájmů nejméně tři roky. Teprve na nátlak poslanců, kteří napříč Sněmovnou přijali zákon o střetu zájmů (přezdívaný Lex Babiš), až letos v únoru se Babiš alespoň zdánlivě zbavil Agrofertu a SynBiolu. Převedl je do tzv. svěřeneckých fondů, které spravují jeho lidé z holdingu a dohlíží na ně Babišova partnerka Monika.

To, že v morálním kodexu ANO píše, že se střet zájmů v ANO musí řešit "co nejrychleji, bez ohledu na osobní zájmy", tři roky Andrej Babišovi ani nikomu z ANO, natož Agrofertu, nevadilo. 

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz