Andrej Babiš

Národ se baví zuřícím Babišem! Udělal z něj pana "Sorry Jako"

Národ se baví zuřícím Babišem! Udělal z něj pana "Sorry Jako"
Zdroj: Facebook / Twitter

Winston Churchill proslul výrokem o krvi, potu a slzách, Martin Luther King slavným citátem o snu, Andrej Babiš aspiruje na to, aby se do historie zapsal dvěma slovy: "sorry jako". Češi se na sociálních sítích baví tímto pozoruhodným výrokem ministra financí, kterým odpálkoval novináře zajímající se o jeho podezřele nabytý majetek.

Ministr financí Andrej Babiš nezažívá zrovna příjemné období. Už několik týdnů čelí mediálnímu a teď i politickému tlaku, aby veřejnosti vysvětlil podezření, že svůj závratný majetek nenabyl poctivou cestou.

Babiš nedokáže věrohodně vysvětlit, kde vzal dostatek legálních příjmů na to, aby si v roce 2013 mohl koupit dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Uvádí tak rozdílné údaje o svých příjmech, že to vzbudilo podezření u veřejnosti i u premiéra. Bohuslav Sobotka proto vyzval Babiše, aby veřejnosti své příjmy bez pochybností vysvětlil.

Sobotka ve své výzvě mimo jiné zmínil, že Babišův skandál poškozuje nejen vládu, ale i důvěru v ministerstvo financí "jako úřadu, který má mimo jiné dbát na řádný výběr daní". Není jasné, co bylo pro premiéra tou poslední kapkou před těmito tvrdými slovy, ale nepochybně k nim přispěl skandální rozhovor, který Babiš poskytl České televizi.

Související obsah

Novináři se v souvislosti s nejasným zbohatnutím Andreje Babiše zajímali o jeho příjmy a vyzývali ho, aby veřejnosti vysvětlil nejasnosti kolem svého placení daní a výše svých příjmů. Babiš zjevně neudržel nervy na uzdě a pustil se do novinářů velmi nevybíravým způsobem, který nemá obdoby ani v Česku. Označil je mimo jiné za "zkorumpovanou pakáž" a dotazy odmítl větou, která ho vzápětí proslavila: "Proč bych vám měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako."

Zejména slova "sorry jako" se prakticky vzápětí začala objevovat na sociálních sítích společně s hysterickým výlevem ministra financí před kamerou. Záhy se k nim začaly přidávat parodické obrázky či videa. A z Andreje Babiše se takřka za hodinu stal "pan Sorryjako". Lidová tvořivost velmi rychle přinesla i vtip: "Víte, jak se japonsky řekne neplatič daní? ... Soriako."

Na Twitteru se ihned objevil tzv. hastag #sorryjako a na Facebooku se už objevila skupina rovněž nazvaná "sorryjako", kde si lidé vtipy na Babiše posílají a sdílejí. Dokonce se na FB už objevila výzva, aby lidé koncem března vyplnili svá daňová přiznání Babišovou větou: "A proč bych vám já měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako."

Související obsah

Většina komentářů a vtipů paroduje fakt - jak už upozornil premiér - že veřejnosti odmítá vysvětlit nejasnosti ve svých příjmech a daních ministr financí, který by v normální zemi měl být tím prvním, kdo dohlíží na poctivý výběr daní. Měl by proto být spolehlivý, bez sebemenší nejasnosti ve své finanční minulosti a jít veřejnosti příkladem.

Parodické video s využitím záznamu španělského herce a humoristy El Risitase:

Kauzu proti Babišovi poprvé vytáhl týdeník Echo24, který z jeho předchozích výroků pro média spočítal, že šéf ANO neměl v roce 2013 dostatek legálních prostředků pro nákup dluhopisů Agrofertu.

Obchod s vlastní firmou navíc Babiš udělal patrně proto, aby se vyhnul placení daní. Jednokorunové dluhopisy Agrofertu jsou totiž osvobozeny od daně a Babiš tak z nich každoročně inkasuje 90 milionů nezdaněných korun, které jsou hlavním zdrojem jeho osobních příjmů.

Související obsah

Podle prvních Babišových vyjádření ke svým příjmům mu k nákupu dluhopisů za 1,482 miliardy korun chybělo 142 milionů korun. A to navíc pouze v případě, že by neměl žádné jiné životní výdaje. Poté přišel Babiš s dalším vysvětlením - měl údajně další nezdanitelné příjmy ve výši zhruba 1 miliardy korun. Jenže Babišovi už málokdo věří. Podrobnosti si přečtěte zde: Premiér vyzval Babiše: Vysvětlete své příjmy, ve vlastním zájmu!

Na to reagoval Babiš protiútokem. Už včera prohlásil, že jako jediný politik zveřejnil své příjmy od roku 1993. Vyzval k tomu i ostatní předsedy stran. Dnes pak ustoupil a veřejně přislíbil, že si nechá udělat dva audity svých příjmů.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ministr Babiš v akci: Odvázal se a na večírku to pořádně rozjel!

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz