Rom

Roma v Žatci nikdo nezabil. Selhalo mu srdce, potvrdila policie

Roma v Žatci nikdo nezabil. Selhalo mu srdce, potvrdila policie
Zdroj: TV Nova

Ústecká policie zveřejnila přesnou příčinu smrti Roma, který zemřel loni v říjnu po potyčce s hosty pizzerie v Žatci. Muž zemřel kvůli užívání drog na selhání srdce. Žatečtí Romové takový závěr odmítali už dříve a odmítají ho i teď.

Pitva už dříve vyloučila cizí zavinění smrti šestadvacetiletého Roma, ale dosud nebylo možné zveřejnit přesnou příčinu smrti. Policie ale už případ odložila, a tak se k němu mohla vyjádřit detailněji. "Pitvou a znaleckými posudky bylo zjištěno, že příčinou smrti bylo selhání srdce postiženého dlouhodobou toxikomanií," řekla TN.cz krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Policie už případ uzavřela s tím, že smrt mladého muže nezavinil nikdo cizí, například hosté pizzerie, kteří se s ním dostali do potyčky a které obviňují ostatní žatečtí Romové. "My jsme případ odložili a tím pro nás skončil. Usnesení už nabylo právní moci," dodala policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Související obsah

Se stejným odůvodněním - tedy že pro policii je případ uzavřený - odmítla mluvčí komentovat i informace Lidových novin o tom, že se do věci vložilo nadřízené Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Stalo se tak na žádost rodiny zemřelého muže, která s ukončením a odložením případu a s verdiktem znalců nesouhlasí.

Související obsah

Až dosud se případem zabývalo Okresní státní zastupitelství v Lounech, které posvětilo postup i závěry kriminalistů. Před dvěma týdny si ale spis převzali krajští žalobci. Podle jejich šéfa jde o normální postup. V podobně závažném případě, který přitahuje pozornost veřejnosti, by přezkoumávali rozhodnutí svých kolegů tak jako tak. I bez podnětu rodiny.

Související obsah

"I kdyby to podání nebylo tak podrobně odůvodněné, tak přesto bychom tu věc přezkoumali. Podnět zmocněnce otce poškozeného považujeme za takový, že je třeba se s ním vypořádat a skutečně postup Okresního státního zastupitelství v Lounech přezkoumat,“ řekl pro Lidovky.cz šéf krajských žalobců Jan Jakovec. Na vyjádření má krajské státní zastupitelství lhůtu dva měsíce.

To, co vzbuzuje emoce pozůstalých a dalších Romů v Žatci, jsou okolnosti, za jakých mladý muž zemřel. Incident, na jehož konci zůstal mrtvý mladík, se odehrál 18. října v pizzerii Panamera. Schylovalo se k němu zřejmě celý den. Mladíka nejdřív zadržela policie v Lounech, do Žatce ho pak vezla do nemocnice na psychiatrické oddělení kvůli drogové závislosti. Tam byl ale propuštěn a záhy se snažil dostat zpět do Loun. Podle svědků ho v Žatci, jen pár hodin před smrtí, vyhodili z autobusového nádraží a podobně to vypadalo i v restauraci.

Související obsah

Mezi ním a dalšími hosty došlo v pizzerii k potyčce. Rom obtěžoval přítomné ženy a hosté se ho pokusili dvakrát vyhodit a přivolali polici. Z incidentu existuje i kamerový záznam, podle kterého ho hosté několikrát uhodili, zaklekli a počkali na příjezd policie. Když mladík začal kolabovat, hosté mi dávali i první pomoc.

Už pitva záhy ukázala, že muži pod vlivem drog selhalo srdce a nikdo cizí za jeho smrt nemohl. Musely to ale potvrdit ještě analýzy a znalecké posudky. Tak se i stalo. Zda bylo odložení případu správné, teď tedy znovu posoudí krajské státní zastupitelství.

Podívejte se na záběry z incidentu:

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz