Metro

Výbuch v Rusku zabil nejméně 14 lidí! Druhou nálož zneškodnili

Vagonem metra v Petrohradě otřásl silný výbuch, který si vyžádal nejméně 14 obětí. Zraněných je 20 až 30, některé zprávy hovoří až o 50. Podle ruských médií způsobila explozi podomácku vyrobená nálož, která rozmetala část soupravy mezi dvěma stanicemi. Na sociální síť uniklo video z bezpečnostních kamer, které má podle všeho zachycovat údajného útočníka. Mluvčí ruské generální prokuratury přímo hovořil o teroristickém útoku.

Na sociálních sítích se nejdříve objevily fotografie silného kouře ve stanici Sennaja ploščaď. Svědci mluvili o výbuchu a obětech. Bezvládná těla jsou vidět i na několika zveřejněných fotkách, stejně jako poničené dveře vagonu.

Nejméně 14 obětí potvrdila v úterý ruská ministryně zdravotnictví. Podle Interfaxu šlo o výbuch podomácku sestrojené bomby.

Vagon metra podle prohlášení policie explodoval mezi stanicemi Těchnologičeskij institut a Sennaja ploščaď v centru města. Všichni zranění byli evakuováni do petrohradských nemocnic, o jejich identitě ale ruská média zatím neinformovala. "Zda jsou mezi oběťmi nebo zraněnými Češi, to v tuto chvíli zatím nevíme," řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. Čeští diplomaté v Petrohradu jsou v kontaktu s místními úřady.

Provozovatel metra oznámil, že po explozi uzavřel sedm stanic. Policie má nyní zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě, zejména ve veřejné dopravě.

Fotografie zneškodněného výbušného zařízení.

Lidé jsou při vstupu do petrohradské podzemní dráhy podrobováni kontrole a přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na místním letišti Pulkovo. Explozi potvrdila i Národní protiteroristická komise.


Teroristickému útoku by podle televizní stanice Rossija 24 nasvědčovalo i to, že ještě dříve byla jiná stanice metra uzavřena a evakuována kvůli výskytu podezřelého předmětu. Ten se podařilo zneškodnit.

Ruská televize REN zveřejnila záběry z bezpečnostních kamer, které by měly zachycovat jednoho z údajných podezřelých. Policisté podle REN TV ale nevylučují, že muž pouze úmyslně klame vyšetřovatele. Na snímcích, které publikovala některá ruská média, je štíhlý muž s plnovousem, v černém kabátu a s černou pokrývkou hlavy.

O výbuchu už byl informován prezident Vladimir Putin, který se v Petrohradě účastnil mediální konference. Exploze se měla ozvat asi 15 minut před koncem jeho projevu. Všeruská asociace pojišťoven přislíbila, že dá pozůstalým dva miliony rublů.

"Vyšetřovatelé vždy přirozeně posuzují různé varianty, komunální a kriminální, zejména projevy terorismu. Brzy budeme vědět, co se stalo," uvedl Putin pro agenturu TASS. Motiv podle něj zatím zůstává nejasný. Mluvčí ruské prokuratury později incident označil za teroristický útok.

Související obsah

V minulosti se terčem teroristických útoků s desítkami obětí na životech stalo moskevské metro. V březnu 2010 se ve vagonech odpálily dvě sebevražedné atentátnice, v roce 2004 zemřelo při útoku dalšího sebevraha 41 lidí.

Sociální síť Facebook již spustila takzvaný "Safety Check", kde mohou lidé, kteří se nacházeli v okolí, dát vědět svým známým, že jsou v pořádku.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz