Petrohrad

Znetvořené tváře, muž bez hlavy: Oběti výbuchu identifikují těžko

Mohutná exploze ve vagonu petrohradského metra si vyžádala nejméně 14 životů, dalších až 50 lidí se zranilo. Podle mluvčí Černínského paláce nelze vyloučit, že mezi oběťmi by mohli být i Češi. Podle ruské generální prokuratury šlo o teroristický útok. Hledají se dva útočníci. Někteří ruští politici žádají trest smrti pro teroristy.

Bezvládná těla, stoupající dým, poničené dveře vagonu - tak popisují místo neštěstí svědci. Explozi podle ruských médií způsobila podomácku vyrobená nálož, v metru našli ještě jednu nevybuchlou bombu. Mluvčí ruské prokuratury incident označil za teroristický útok.

Tohoto muže natočily kamery, podle ruských médií mělo jít o strůjce útoku. On se však sám přihlásil úřadům, aby prokázal svou nevinu:

Při výbuchu zemřelo 14 lidí, informovala ruská ministryně zdravotnictví. "Zda jsou mezi oběťmi nebo zraněnými Češi, to v tuto chvíli zatím nevíme," řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. Čeští diplomaté v Petrohradu jsou v kontaktu s místními úřady.

Související obsah

První informaci o počtu mrtvých a zraněných přinesl TASS, kterému zdroj z bezpečnostního odboru potvrdil deset ztrát na životech. Později tuto tragickou bilanci Národní protiteroristický výbor upravil s tím, že bylo zabito devět lidí. Ruské ministerstvo zdravotnictví ale bilanci později změnilo zpět na deset. Nejnovější zprávy ale hovoří o 14 obětech s tím, že počet mrtvých může ještě narůst. Zranilo se celkem 47 lidí, mezi nimi je i dítě.

K identifikaci mrtvých bude podle ruských lékařů zapotřebí genetická expertíza. Mnozí ze zemřelých mají znetvořené tváře, jedna osoba je bez hlavy. Podle mínění některých vyšetřovatelů může jít o sebevražedného atentátníka, který byl v samém ohnisku výbuchu, informuje ČTK.

"Jela jsem od Parku vítězství do stanice Technologický institut. Přijela jsem do stanice asi v 15:15 a vyšla z vagonu přímo u eskalátoru. Byl celý od krve," řekla svědkyně Anastasija Bělousová portálu Kommersant.

"V soupravě metra každý očekával smrt," řekl další svědek pro TASS. "Po explozi každý očekával následky. Pak jsme se dostali ven, lidé si začali vzájemně pomáhat, vynášet ostatní. Většina byla pokrytá krví," dodal.

I z dalších svědectví naskakuje husí kůže. "Lidé krváceli, vlasy měli spálené," řekl svědek pro Life News. "Je to tady jako ve válce," přidal se další.

 

Policie nyní pátrá po dvou útočnících. "Jeden z nich umístil výbušné zařízení, které explodovalo uvnitř vlaku, druhý umístil výbušné zařízení ve stanici Ploschad Vosstaniya," řekl zdroj blízký vyšetřování agentuře Interfax.  Večer agentura s odvoláním na informované vyšetřovatele napsala, že policie podezírá z útoku 23letého sebevražedného atentátníka ze střední Asie, který měl vazby na radikální islamisty. Muž zachycený kamerami, o kterém se předpokládalo, že je na útěku, se prý sám přihlásil úřadům, aby prokázal svou nevinu.

Z Ruska se nyní ozývají žádosti o tvrdé potrestání útočníků."Teroristé musejí být potrestáni nejvyšším možným trestem,“ prohlásil předseda petrohradského zastupitelstva Vjačeslav Makarov. Po obnovení trestu smrti pro teroristy volá i vůdce ruské politické strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov. "Trváme na nejvyšším trestu pro všechny, jejichž činy vedou ke smrti desítek lidí,“ řekl Mironov.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová už vyjádřila soustrast rodinám obětí, stejně tak generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Všeruská asociace pojišťoven přislíbila, že dá pozůstalým dva miliony rublů.

Kondolenční telegram svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi zaslal i český prezident Miloš Zeman. Jeho obsah zveřejnil přezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Přečíst si ho můžete zde:


Vážený pane prezidente,

s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávy o krvavém teroristickém útoku v Petrohradu, který stál životy mnoha nevinných lidí a zanechal desítky raněných. Dovolte mi, abych Vám a rodinám obětí vyjádřil jménem svým i jménem občanů České republiky upřímnou a hlubokou soustrast. Pln zármutku i zlosti musím opět konstatovat, že teroristické činy spáchané na nevinných lidech jsou naprosto neomluvitelné. Ujišťuji Vás proto, že podporuji Vaše odhodlání neustupovat silám, které by chtěly zničit hodnoty naší demokratické civilizace.

Vážený pane prezidente, přijměte, prosím, ještě jednou moji nejhlubší soustrast.

V úctě

Miloš Zeman
prezident České republiky

Na video z místa se podívejte zde:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz